Източник: Reuters

Досега специалистите, лекуващи психични заболявания, поставят борбата с никотиновата зависимост на второ място, тъй като смятат, че това би оказало допълнително напрежение върху съществуващите проблеми като депресия и тревожност.

Някои от специалистите се съгласяват да позволят на пациентите си вид самолечение, чрез пушенето, за да не се чувстват прекалено потиснати.

Според нови данни от изследване, проведено във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, отказването от цигарите не само, че не пречи на възстановяването на менталното здраве, но и спомага за неговото поддържане.

Отказването изцяло или намаляването наполовина на броя на изпушените цигари дневно е свързано с по-нисък риск от нарушения в настроението като депресия, както и по-ниска вероятност за злоупотреба с алкохол и наркотици.

Изследователите са фокусирани върху данни, получени при изследвания на 4800 пушачи. Тези от тях, които са страдали от пристрастеност или други психични проблеми по време на първото изследване, три години след отказа от тютюнопушенето ги имат в по-малка степен.

Д-р Кавазос-Рег, която ръководи изследването, е на мнение, че към тютюнопушенето трябва да се подходи с особено голямо внимание, тъй като е един много рисков фактор за здравето.

Според нея лекарите трябва да обърнат внимание не само, когато то е съчетано с психични заболявания, но и с цел превенция, тъй като често пушачите страдат от рак, емфизем и други респираторни заболявания.

Още акценти за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase