Снимка: Reuters
fallback

 Проф. д-р Пенко Шотеков, д.м.н., е началник на  Клиника по нервни болести, Университетска болница „Св. Иван Рилски”, Медицински университет - София.

 
Проф. Шотеков знае ли се реалният брой на пациентите с мултиплена склероза в България?
 
В България няма точни и по-нови статистически данни за честотата на  мултиплената склероза. Според по-стари статистики тя е около 44,5/100 000 души от населението или у нас трябва да има около 3560 болни с мултиплена склероза. Приблизително всяка година се разболяват нови 80 човека. Мултиплената склероза засяга приблизително 2,5 милиона човека по целия свят.
 
Защо през последните години се наблюдава увеличаване броя на случаите на пациенти с мултиплена склероза?
 
Теоретично не трябва да има увеличение, но на практика такова увеличение има благодарение на по-добрата съвременна диагностика. Причините за това са няколко: първо, по-масовото изследване на суспектните пациенти за мултиплена склероза с магнитно-резонансна томография; второ, въвеждането на по-масовото и безплатно използване на имуномодулиращата терапия с интерферони бета на болните с мултиплена склероза в нашата страна; трето, въвеждането на Българския национален консенсус за диагноза и терапия на болни с мултиплена склероза преди повече от 10 години; четвърто, централизираното изследване и предписване на терапията на болните в мултиплена склероза към НЗОК от Специализирани комисии, изградени към някои от по-големите университетски болници. Такава комисия има и към Клиниката по нервни болести при УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, София, на коята съм ръководител; пето, практическо диспансеризиране на част от болните с мултиплена склероза към тези комисии и създаване на условия за по-точна статистика.
 
Продължението на интервюто може да намерите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

6

махленска клюкарка

преди 10 години

За пореден път Д*рис. БГ са се из*акали мултиплено. Нито снимката, нито лексиката, нито превода на болестта. Това е много сериозно заболяване и води до парализа и трябва да се подхожда сериозно.

5

mario.fu.90

преди 10 години

Къв е тоя индиец?

4

Анонимен

преди 10 години

Редакцията,кой е човекът на снимката? Определено не е проф. Шотеков.

fallback