Снимка: Reuters

 Генерализираното тревожно разстройство се характеризира с прекомерно безпокойство за битови или ежедневни ситуации, често без явна причина. Страдащите имат склонността да очакват беда или да не могат да спрат да се притесняват за здравето, семейството, финансите или работата си. Тревогите са нереалистични или диспропорционално големи. Животът става постоянна тревога или страх. Състоянието е толкова обременяващо, че при някои хора може напълно да разстрои или дори парализира ежедневните дейности – работа, социален живот, дори брак.

 
Макар, че генерализираната тревожност е преди всичко невропсихично разстройство и като такова тя засяга най-вече мисленето, тя съвсем не е лишена и от физически симптоми – мускулно напрежение, главоболие, потене, гадене, тремор на ръцете и др. Психологическите проявления включват най-вече постоянна тревога; нереалистична представа за собствените проблеми, които изглеждат много по-големи, отколкото са в действителност; раздразнителност; трудно концентриране; умора; трудно заспиване и лесно събуждане.
 
Хората с генерализирана тревожност често имат и други, съпътстващи, разстройства – паническо, обсесивно-компулсивно, депресивно и др.
 
Както и при останалите невропсихични заболявания и разстройства, точната етиология и патогенеза са неизвестни. Смята се, че същността на състоянието (както и на много от сродните му) се заключава в невромедиаторен дисбаланс, отключван и може би поддържан от редица външни и вътрешни фактори. Това, което се знае със сигурност е, че заболяването има силна родова съсредоточеност, което подсказва общ генетичен компонент. Също така, лични изживявания като стрес, загуба на работа, близък човек, злоупотреба с алкохол, наркотични вещества и дори кофеин или никотин, могат да отключат състоянието или значително да допринесат за появата му. 
 
Просължението на материала може да намерите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase