Специалистите препоръчват пиенето на сокове с витамин Д. Снимка: Reuters
fallback

Едно от последните проучвания показва, че витамин Д е в дефицит при много голяма част от населението в България. Това разказа пред БТА проф. д-р Стефка Петрова - диетолог, национален консултант в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерството на здравеопазването.

Ако няма достатъчно витамин Д в организма, калцият не може да се усвои пълноценно. Този витамин е с огромно значение и за имунитета, и за раковите заболявания, и за остеопорозата, отбеляза тя. Проф. д-р Стефка Петрова препоръчва обогатените с витамин Д млека и сокове. Много млека и у нас се обогатяват с витамин Д и бих ги препоръчала, защото колкото калций човек да приема, когато няма достатъчно витамин Д в организма, той не може пълноценно да го усвои, каза експертът.

Липсата на витамин Д е проблем не само в страните на Северна Европа, но дори и в тези от нашия регион. Тази критичност накара много държави да обогатяват лекарствата си и дори соковете с витамин Д, каза проф. Петрова.

В отговор на въпрос диетологът коментира, че палмовото масло на практика не оправдало очакванията, че е безвредно. За съжаление последните проучвания от ефекта на палмовото масло са почти категорични, че то не е безвредно, каза проф. Петрова.

Независимо от полезния ефект на съставките му високото съдържание палмотинова киселина, която е основната наситена мастна киселина в палмовото масло, оказва, подобно на някои от мастните киселини в животинските мазнини, неблагоприятен ефект и по-точно повишава нивата на т. нар. лош холестерол, отбеляза проф. Петрова. Вече в по-напредналите страни при производството на маргарин се прилагат нови технологии за смяна на консистенцията на растителните масла, които се използват за тяхното производство, добави експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

силвия

преди 11 години

Въпросният витамин се набавя в течно състояние и задължително се даваше преди 26г. на бебетата. Въпросната професорка би трябвало да знае че се произвежда и естествено от влиянието на Слънцето върху човешкия организъм. Ако той се съдържа в необходимите количества за нас в определени продукти на българския пазар, нека ни инхормира. Ще сме й задължени.

36

ognian.varbev

преди 11 години

Ако въпросната професорка не е казала, че човешката кожа, изложена на слънчево греене по естествен път, произвежда витамин Д, значи публикацията наистина е платена и тя не е никакъв професор !

35

Анонимен

преди 11 години

забравихте - ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ!

fallback