източник: Reuters

Неудовлетворението от работното място има също толкова силен негативен ефект върху психичното здраве, колкото и липсата на работа. 

Според австралийски експерти, лошите условия на труд оказват сериозно влияние на емоционалното ни състояние. Към тях не спадат единствено липса на хигиена или слабо осветление в офиса. Участват и психологически фактори, като натоварваща и отговорна работа, неприятно отношение на шефа към служителите, чувство на несигурност на работното място и др., обясняват учените. 
 
Екип от Австралийския национален университет сравнява психичното здраве на работещи с това на безработни.
 
Участниците, които се чувстват най-нещастни в работата си, е също толкова вероятно да страдат от психични проблеми, колкото и тези без работа, казва водещият изследовател проф. Питър Бътъруърт. 
 
Анализът на експертите не показва разлика в честотата на психични разстройства, като тревожност и депресия, между безработните и хората, които работят в най-лошите условия на труд. Но и двете групи участници са с по-висок риск от психични проблеми, в сравнение с тези с високо качество на работа, пояснява Питър Бътъруърт.
 
Добрите условия на труд, намаляването на свръхизискванията към работата и повишаването на сигурността и самочувствието на служителите, може да подобрят психическото здраве, подчертават експертите.
 
Предишни изследвания установяват, че хората, които са неудовлетворени от работата си, са с повишени стойности на кръвно налягане, дори когато не са на работа.
 
Учени от Лондонския университетски колеж откриха пък, че пропуснатата възможност за повишение е свързана с увеличен риск от болест на сърцето.
 
Ако човек смята, че допълнителният му труд и усилия на работното място не са възнаградени, нивото на стреса се повишава, а от своя страна това повишава риска от сърдечносъдово заболяване, казва психологът проф. Дарил О'Конър от университета в Лийдс.
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase