източник: Reuters

Наличието на консерванти като натриев нитрат помага за предотвратяване появата на бактерии в шунката, салама и други преработени или сушени меса и им придава розово-червеникав цвят. При определени условия обаче е възможно нитратите да увредят клетките в организма, което да доведе до развитието на туморни образувания.

В човешкия организъм 80% от нитратите се набавят посредством консумацията на зеленчуци, като спанак, репички и маруля. 13% идват от питейната вода.
 
Възниква въпросът, как може нещо което може да е вредно за здравето, да е толкова широко разпространено в хранителните продукти и зеленчуците.
 
Първо, нитратите може да са отровни за организма, само ако са в големи количества. Второ, различни фактори, като източник на храната и някои бактерии в червата могат да повлияят на нитратите и да определят дали ще са отровни или не.
 
Нитратите не са вредни за организма, но когато попаднат в него и са в големи количества могат да се преобразуват до нитрити. Те се свързват с хемоглобина в кръвта, в резултат на което се образува съединението метхемоглобин. Наличието на това съединение води до появата на състоянието метхемоглобинемия. То се характеризира с посиняване на кожата и лигавиците (цианоза).
 
Умерените количества нитрати, които попадат в организма посредством храната се превръщат в азотен окис в червата, който има важен ефект в организма.
 
Още за действието на нитратите можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase