Снимка: Reuters

Изкуствен зъбен емайл създаде японски екип изследователи. Материалът е съставен на базата на калциев хидроксиапатит, който изгражда естественото зъбно покритие и е дело на проф. Сигеки Хонцу от факултета по биотехнологии към Университета Кинки и Казуши Йошикава от Университета по дентална медицина в Осака. Продуктът е еластичен и може да се нанася върху повърхността на зъбите по отделно за защита от кариозни процеси и при хиперестезия – повишена чувствителност. Освен за възстановяване на увредения естествен емайл, той е приложим и с естетични цели като постигане на по-бял цвят и гладък вид на зъбите.

Новият дентален продукт може да се нанася на изключително тънък слой, каквато е и дебелината на естественото покритие на зъбите – 0,004 милиметра. При поставянето на материала той е незабележим за невъоръженото око на пациента. Може да се види само под определен ъгъл на светлината. Той обаче може да се оцвети при подготовката му, когато се прилага с козметична цел.
 
Материалът се подготвя във вакуум под въздействието на лазерни лъчи, чрез които се получава разграждане на кристали хидроксиапатит. Те се „смесват“ със стопени кристали сол. Полученият материал се филтрира и суши.
 
По получената „пломба“ са налични пори, благодарение на които не се допуска задържане на въздух и течности между зъба и нея. На този етап обаче поставянето на материала отнема цял ден работа на специалиста.
 
Досега технологията е изпитана единствено върху вече отделени зъби. Предстоят клинични изпитания. Изследователите се надяват продуктът да е на пазара след 3 години с естетична цел и след 5 за лечение, като покритие на дентина.
 
Технологията вече е патентована в Япония и Южна Корея. Предстои патентоването й и в САЩ, Европа и Китай.
 
Още интересни новини за денталното здраве може да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase