източник: Reuters

Според мащабно проучване израстването в провинцията удвоява риска от дегенеративното заболяване. 

Хората, отгледани в провинциална област, са изложени на по-голяма опасност да развият болест на Алцхаймер, отколкото тези, които са се преместили там в по-късен етап от живота си, сочат резултатите. 
 
На какво се дължи увеличеният риск, все още е загадка за учените. Причините може да са свързани с достъпа до здравеопазване, социално-икономически или други фактори, казва д-р Том Ръс от Университета на Единбург. Затова изследванията по темата продължават.  
 
Предишни проучвания също показват, че честотата на заболяването варира между градските и селските райони. Резултатите им обаче са неубедителни, поради различия в дефинициите за това какво представлява животът в града и провинцията, обяснява д-р Ръс.
 
Други рискови фактори, които се свързват със заболяването, са високото артериално налягане, коронарно заболяване, диабет.
 
Смята се, че роля за развитие на Алцхаймер има и степента на образование. Според учени заболяването развиват по-често хората, които са ниско образовани и имат по-малко от 8 години обучение. 
 
За да научат повече за връзката между начина на живот и болестта на Алцхаймер, изследователи от Университета на Единбург и Лондонския университетски колеж анализират резултатите от десетки проучвания, проведени през последните десетилетия.
 
Установява се, че хората, родени и израснали в провинцията, са с двойно по-висок риск от развитие на Алцхаймер по-късно в живота, в сравнение с живеещите в голям град.
 
Резултатите са отразени в сп. International Journal of Epidemiology.
 
В България болните с деменция са над 90 000, като половината от тях са с диагноза болест на Алцхаймер.
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase