Снимка: Reuters

Световъртежът може да се описва като замаяност, прималяване, усещане за слабост и нестабилност, „тежка глава”, загуба на равновесието, припадък. Когато имаме чувството, че околните предмети се движат, се употребява терминът вертиго.

Понякога вертигото е съпродовено с болка в гръдния кош и усещане за силна умора, може да е съпроводено от гадене и повръщане. Може да бъде симптом на много заболявания. Само в редки случаи е признак на сериозно, животозастрашаващо състояние.
 
Световъртежът сам по себе си е опасен, тъй като носи висок риск от падане и сериозно нараняване, независимо от произхода му. Шофирането и работата с машини стават особено опасни за страдащите и околните, поради което следва да се вземат мерки. Терапията зависи от пораждащите го причини и останалите симптоми.
 
Част от причините за световъртежа се дължат на нарушено или погрешно приемане на сигнали от мозъка, получени от страна на сетивните системи, в това число от очите, чрез които се определя местоположението на тялото в пространството и как то се движи, сетивните нерви, чрез които се изпращат сигнали до мозъка за движението и положението на тялото и вътрешното ухо, което съдържа сензори, благодарение на които се определя наличието на гравитация и определя движението напред-назад.
 
В кои случаи световъртежът е тревожен признак може да научите в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase