Снимка: Reuters
fallback

Както ужилването, така и ухапването от насекомо боли. Разликата е, че усещаме ужилването – от пчела, оса, стършел, мравки – веднага, докато ухапванията от комари – но и мухи, бълхи, кърлежи, дървеници – в последствие. Второто се дължи на възпаление на кожата от слюнката на насекомото, първото - на жилото. 

При ужилване обикновено кожата на мястото се зачервява, подува, възпалява, почти веднага. При ухапване се получава малка, сърбяща бучица, пъпка, до 24 часа, която преминава след няколко дни. При някои се образува изпълнено с течност мехурче, което изчезва за часове.
 
Алергиите от ухапванията на насекоми са изключителна рядкост. Един на 30 души обаче е алергичен към жилото на насекоми. В този случай кожната реакция е много по-силно изразена – мястото е по-мащабно, подува се много, почервенява, възможно е да се появят мехури. Налага се прием на антихистамин, за да се ограничи изявата му.
 
При някои хора ужилването може да е особено опасно – то води до бързо разпространяващ се сърбящ обрив по кожата, подуване на лицето, болки в корема, ускорен сърдечен ритъм, чувствителност към светлина, кихане, учестено дишане или дори задъхване. Тези симптоми налагат спешна медицинска помощ. Добре е при подобен случай, още преди идването на екипа, да се постави инжекция с адреналин – това са мерки, които могат да бъдат препоръчани от лекар при връзката с медицинската служба или личния лекар.
 
За да се избегне рискът от ужилване и ухапване, специалистите отправят следните съвети, вижте ги в Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

1

sawall

преди 11 години

Осите май и те хапят и си боли веднага...

fallback