Снимка: Reuters
Пушенето на марихуана е свързано с по-ниска мотивация на работното място, сочат резултатите от проучване. 
 
Учените все още не могат да определят дали причината се дължи на ефекта от употребата на канабис, социалната среда или поради определени личностни качества на участниците. 
 
Според Кристер Хиген от Изследователския институт NOVA в Осло хората, които по някакъв начин не са удовлетворени от работата си и не са мотивирани да я изпълняват, са по-склонни да посягат към наркотици. 
 
От друга страна съществува теория, че редовно пушещите канабис са по-мързеливи и не искат да работят, пояснява Кристер Хиген.
 
Известно е, че употребата на трева се отразява на академичните постижения, което впоследствие може да ограничи и възможностите за трудова заетост, казва Кимбърли Хенри от Държавния университет в Колорадо.
 
Учените анализират данни от 25-годишно проучване сред близо 1500 норвежци. Участниците попълват регулярно въпросници за употребата на марихуана, започвайки от възрастта в края на пубертета и началото на 20-те си години, до 40 години. Учените оценяват и психическото състояние, мотивацията, удовлетворението от работната среда, финансовия статус и употребата на алкохол при участниците. 
 
Хората, които са пушили трева през изминалата година, като цяло са по-малко отдадени на служебните си задължения, отколкото въздържателите, установява проучването.
 
Колкото по-продължителна е употребата на канабис, толкова степента на ангажираност към работата намалява в по-зряла възраст.  
 
Резултатите показват и че хората, които се отказват от пушенето на канабис, с времето увеличат значително усилията си в работата.

Още полезни новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase