източник: Reuters
Стомашните киселини засягат 1/3 от българското население. 
 
Симптомите, по които можем да ги различим, са чувството за горчив или кисел вкус в гърлото, „раздуване“ на стомаха, къркорене или оригване. Паренето обикновено възниква след хранене и може да продължи няколко часа. 
 
Поетата храна се придвижва по хранопровода и попада в стомаха. Връзката между тях представлява пръстеновиден мускул – сфинктер, който се отваря при преминаването на храна и затваря след попадането й в стомаха. Ако пръстеновидният мускул не функционира правилно, киселините от стомаха при обработката на храната се разпространяват нагоре по хранопровода. Там те дразнят лигавицата и предизвикват паренe. 
 
Стомашните киселини обаче могат да се предотвратят, ако се избягват храните, които ги предизвикват.
 
  • Цитрусови плодове. Портокалите, грейпфрутите и сока им могат да причинят киселини, особено ако се консумират на гладен стомах, казва д-р Робин Чуткан, гастроентеролог в болницата Джорджтаун във Вашингтон.  
  • Домати и доматени сосове. Въпреки че доматите са богати на полезни хранителни вещества, като ликопен, те са високо киселинни и могат да провокират появата на оплакването. Важно е насърчаването на слюноотделянето, тъй като неутрализира киселината, която идва от стомаха, пояснява гастроентерологът д-р Даниел Мауснер. 
  • Лукът и чесънът също са в списъка на храните, които водят до неприятното усещане. 
  • Пикантни храни. Всяка храна, приготвена с черен пипер и други подправки, може да доведе до образуването на киселини. Затова при наличието на такива, подобни продукти следва да се избягват, подчертават специалисти. 
  • Алкохол. Виното, бирата и други видове алкохол увеличават производството на киселини. Освен това те често се консумират с други напитки, например доматен или портокалов сок или газирани напитки, които също предизвикват стомашния проблем. 
  • Кофеин. Консумацията на кафе, чай, и други продукти, съдържащи кофеин, могат да доведат до киселини. Съставката дразни вътрешността на стомаха, което увеличава производството на киселини. Дори безкофеиновото кафе е киселинно.
  • Шоколад. Съдържанието на теобромин, мазнини и какао в шоколадовите продукти, увеличава риска от поява на киселини.
  • Тютюнопушенето също е фактор, който има негативно въздействие върху стомаха. 
 
За справянето с проблема са необходими няколко корекции в начина на живот - освен промяна в хранителния режим, който трябва да включва храни с ниско киселинно съдържание, е препоръчително и осигуряването на умерена физическа активност, намаляване на стреса. 
 
Водете дневник на храните, които предизвикват симптоми, както и на „безопасните“ продукти, каквито са печеното пиле, печени сладки картофи, препечен хляб, извара и др. Това ще помогне да избегнете дискомфорта.
 
Още новини за здравето можете да прочетете в Puls.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase