Снимка: Dreamstime
fallback

Ако се питате, кои са водещите заболявания в развитите страни и се раздвоявате да посочите раковите или сърдечно-съдовите, имайте предвид, че не са нито едните, нито другите. Всъщност, най-разпространените заболявания са психичните. Също както ракът и сърдечните заболявания, психичните заболявания представляват медицинско състояние и налагат внимание и системни грижи за подобряването им.

Психичните заболявания се развиват без оглед на възраст, раса, етническа принадлежност, социално положение и обикновено „съсипват“ живота на засегнатите. Разстройствата на психиката варират много, техните признаци могат да са едва забележими, дори да останат неразпознати от засегнатия и близките му, да се проявяват от време на време в периоди на силно напрежение или да са драстични, създаващи уплах у околните.

През последните години западните общества обръщат все повече внимание на този вид заболявания. И не неоснователно – психичните разстройва са тясно обвързани с рисково поведение като злоупотреба с алкохол, наркотични вещества, лекарства, насилие, самоубийство и пр.
 

1. Афективно разстройство или разстройство на настроението

Настроението ни зависи от емоциите, които изпълват светогледа и живота ни. Липсата на розовия цвят в този спектър всъщност насочва за склонност или директно за психично разстройство. Специалисти споделят, че пациентите с афективни разстройства определят състоянието си като сиво, меланхолично. Афективното разстройство се среща повече сред хората, които живеят сами, отколкото при семейните. Това е най-разпространеното психично заболяване.

При него може да се отчита изпадане в тежка депресия, постоянна тъга, безнадежност, мисли за безполезност. Симптомите, които могат да сигнализират за него са: бърза уморяемост, влошена способност за концентриране, крайности в апетита, мисли за самоубийство. При дистимия тези симптоми са по-слабо изразени, но продължават прекалено дълго, в порядъка на две години.

Причините за депресиите са от разностранен характер: зависят от генетични фактори, наследствена предразположеност, влияят и физиологични и ендокринни нарушения, както и наличието на психично или друго заболяване, социалната среда...

Депресията налага терапия и колкото по-скоро след появата на първите симптоми започне тя, толкова успехът й е по-гарантиран. В тази група заболявания попадат сезонното афективно разстройство и следродилната депресия.

 2. Хранителни разстройства

Неудържимото желание да изглеждаме още по-слаби при положение, че теглото е в нормата и граничи до здравословната граница, показва склонност към този тип психично заболяване. През последните десетилетия често в публичното пространство се дискутират заболявания като анорексия и булимия. Съвременните родители са еднакво загрижени за риска от наднормено тегло и затлъстяване и другата крайност, отказа от хранене, при децата си.

Анорексията е едно от трите най-често срещани в медицинската практика хранителни разстройства при момичетата и жените. Причините за изявата на анорексията и булимията, както и постоянното хранене, не са само психични, те са комплексни и включват особености на организма. Депресията, тревожността също предразполагат към хранителни разстройства, а след себе си те водят до сериозно влошаване на здравословното състояние, по-късно и сърдечно заболяване.

Вижте още за психичните заболявания в Puls.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 7 години

Единственото лечение на този бич, наречен стрес е да ти се случват хубави неща у живота, иначе няма друг шанс, освен ако не е заложено у тебе.

18

конрад

преди 12 години

Преди живеех срещу лудницата сега живея срещу нас.

17

awe 13

преди 12 години

Остави някави кординати нещо не си в настроение а пък не мене ми е настроение розово

fallback