Снимка: Булфото
fallback

В България ли се произвеждат алергенните препарати, които се използват при лечението на пациентите?

Повече от 35 години в България произвеждаме най-висока класа алергени за диагностика и за лечение не само на поленовата алергия, но и на всички други алергични състояния. В Националния център по заразни и паразитни болести, съвместно с БулБио-НЦЗПБ, се произвеждат повече от 200 вида алергенни препарати. Така се дава възможност за поставянето на точна диагноза и въз основа на нея да се произвеждат алергени, с които да се направи специфично лечение. Институтът дори изнася препарати за Испания, Русия, Македония, Ирак, Иран и други страни. Особено в Ирак, независимо, че хората водят война, имат добре развита имунология и купуват редовно голямо количество алергени от нас.

Смятам, че това е голям успех за България. С гордост мога да кажа, че у нас алергологичната помощ е на високо международно ниво. Нищо по-добро не може да се направи никъде другаде, в сравнение с това, което се прави в нашата страна.

Всъщност, това, което правим в България, не може да се прави в много европейски страни, поради факта, че нямат собствено производство на алергенни препарати.

Имунотерапията адекватна ли е и за деца, страдащи от поленова алергия?

Разбира се, лечението може да се прилага от 3- до 70-годишна възраст. Дори колкото по-рано се започне при децата, толкова по-добър ефект ще има.

С 3-годишно провеждане на имунотерапията, от симптомите се освобождават не по-малко от 70-75% от пациентите, което не може да се постигне с никакъв друг метод на лечение.

Според Вас, какви са шансовете държавата да поеме финансирането на имунотерапията за хората, които се нуждаят от нея?

Задавате много болен въпрос. Действително има такава идея да се въведе нейното реимбурсиране по някакъв начин. Много пъти са водени разговори с представители на здравната каса по този въпрос, но реално в момента икономическата ситуация е много тежка и държавата няма възможност да осигури средства. Но мисля, че неминуемо с времето ще стане.

Става дума за поемането на лечение на 6-10 хиляди души. Макар че то не е толкова скъпо. Една доза алерген, необходим за 6-месечен период, излиза около 30 лв. Цената е ниска, поради това, че ги произвежда държавна институция, каквато е БулБио-НЦЗПБ.

 

Вижте цялото интервю

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Анонимен

преди 13 години

Коя жена не се тъпче с козметика,миещи средства, парфюми, безброй кремчета и мазила... ??/ Че и "мъжете"...

6

alice_in_wonderland

преди 13 години

До 5И защо визираш всички жени бе човек?Някои може и да са...други едва ли.

5

БЪБРЕК,БЪБРЕЕЕЕК!

преди 13 години

Жените се бъкат с хиляди химични елемнта чрез козметиката..която включва десетки алергени...една жена натъпкана и задръстена от козметики каква здрава кърма ще има БЕ МОЗЪК???!!!!!

fallback