Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Стресът обикновено води след себе си понижена физическа активност и повишен апетит за шоколад. Данните от преглед на 36 публикувани изследвания обаче сочат, че той не е главният виновник за натрупването на тегло, предаде Ройтерс.

Широко разпространено е схващането, че стресът е причина за напълняване, тъй като кара хората да посягат към нездравословна храна или да избягват упражненията. Резултатите от направения от специалисти от Университетския колеж в Лондон преглед обаче показват, че в повечето случаи стресът оказва само малък дългосрочен ефект.

Авторите на анализа са установили, че 69 процента от тези изследвания не разкриват зависимост между нивата на стрес и последвалото напълняването. Като цяло изследователите са открили "скромна" връзка между стреса и натрупването на килограми.

Едва 25 процента от проучванията свързват повишения стрес с наддаването на тегло. Останалите 6 процента от изследванията показват, че с времето повишеният стрес води до загуба на тегло.

"Преди да направим прегледа, допускахме, че ще открием сериозна зависимост между стреса и затлъстяването, тъй като това е широко разпространеното схващане. Когато анализирахме внимателно тези изследвания, установихме, че ефектът от стреса върху напълняването е изненадващо малък", казва Джейн Уордл от изследователския екип.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Никой

преди 13 години

Айде бе вие ще ми кажете, че не се дебелее, аз нали за това бях 132 килограма. От стреса е, накрая заболявания на червата и после диети. Не слушайте, дебелее се и други неща стават от стрес.

4

Малинка

преди 13 години

Със стрес или без стрес,хапваме ли си порядъчно ,ще надебелеем.

3

......

преди 13 години

Когато се стресирам, защо отварям хладилника?Когато съм изключително стресирам, защо спирам да се храня с дни?

fallback