Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Джинджифилът (Zingiber officinale) е многогодишно растение, което има невероятно благотворно действие върху човешкия организъм.

В Средновековна Европа бил на особена почит, но с времето започнал да се използва само в сладкарската промишленост.

Източните страни обаче без джинджифил не могат.

Растението произхожда от Азия, но най-големият му производител е Индия.

Казват, че джинджифилът с най-екзотичен вкус идва от Ямайка.

Най-близките роднини на джинджифила са галангал и куркума.

Азиатците от доста време го използват като лекарство, подправка, храна, козметично средство и афродизиак.

Японците пък го използват също в захаросан сироп или кисел.

Още в колониалната епоха англичаните са му отдавали особено внимание. Така произлиза известният сладкиш ginger bread (джинджифилов хляб) и любимото ферментирано питие ginger ale (джинджифилова бира).

Джинджифилът има антибактериално, аналгетично и успокоително действие. Учените го препоръчват на бременните, особено през първите три месеца, защото помага срещу гаденето и повръщането.

Джинджифилът помага и при проблеми с храносмилането, повишава работата на жлъчката. Помага и при подуването, а когато става въпрос за грип или настинка, е истински магьосник.

Има антисептично действие и успокоява кашлицата, ако се използва като добавка към чайовете и топлите напитки. В комбинация с други билки увеличава тяхното действие.

Свежият корен на джинджифила се използва срещу потенето и изхвърлянето на токсини от организма, а изсушеният корен – при болки в стомаха, диария, ревматизам, кашлица и др.

Естествено, и като подправка джинджифилът е прекрасен за овкусяване на ястия от месо, риба, зеленчуци, ако се използва пресен, настърган или на парчета.

Когато се купува, трябва да се избере този, който при пипане е твърд и не може да се сгъне. Може да се пази една седмица в хладилник, увит във фолио или по-дълго време във фризера.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

dani

преди 13 години

predi vreme pro4etoh v edna statiq,4e djindjifila ima slabitlno deysvie.nqkou moje li da mi kaje dali e istina .

15

аз

преди 13 години

'Свежият корен на джинджифила се използва срещу потенето и изхвърлянето на токсини от организма" Така поднесена информацията изглежда че джинжифилът пречи на изхвърлянето на токсини от организма.

14

Някой

преди 15 години

Не е вярно че ginger ale е джинджифилова бира и не е вярно че е ферментирала. В Щатите съм пил такова ginger ale = на вкус е абсолютно същото като Спрайт. И е газирано и сладко. Но в никакъв случай не е бира, нито е алкохолно! Това ми напомня навремето комунистическата пропаганда във вестник Стършел - изобразяваща пияни американски войници с бутилки от Кока Кола в ръцете!

fallback