Снимка: Булфото

Краят на всеки фестивал е начало на следващия пореден. Така организира нещата си и шефът на Банско Jazz fest-a д-р Емил Илиев. А какво няма да заличим от съзнанието си от току-що приключилото ХІV издание? Започваме с двата дена бонус (6 и 7) прибавени към традиционните дати 8-13 август. Те очертаха музикалната разнопосочност на фестивала, но пък ни показаха и добри тенденции. Занимаващите се професионално с фолклор винаги търсят път към съвременната, младата публика. Затова желанието на Албена Вескова квинтет (солистката на ансамбъл „Българе”) да извади българската народна песен от познатите рамки чрез своя етноджаз проект беше аплодиран.

Модерната трактовка, пълна с импровизации на познатата „Лале ли си, зюмбюл ли си” показа образцов фюжън. И други известни фолклорни песни, публиката  не можа да познае, благодарение на оригиналните аранжименти и интерпретации на наши и чужди изпълнители. „Ладо ле” на акапелната група Джазекс бенд (номинирани в три категории за престижната американска награда Cara award – награда за съвременен запис на акапелна музика), със собствен звук и на чист български босоногата Елина Дуни (Дуни квартет – Албания/Швейцария) изпя „Кавал свири край селото”.

Експериментът на Краси Желязков „Балкански коне”, обновен, този път изцяло български, представи последния си проект. В музикално отношение смятат своето етно и уърлд за „генерална опозиционна линия на отрицателната вибрация – чалгата или балкански комерсиален фолк, която влияе негативно на човешките същества”. Изпълненията в двете вечери показаха, че днешната музика отдавна е разчупила границите на чистия джаз, рок и всякакви стилове, като ги омесва с разни течения.

В раздела най-атрактивни

Слагаме банда № 1 Jive&Swing в Обединеното кралство Джайв Ейсес, които разиграха абсолютно шоу. Показаха как се свири с ръце, крака, на подскок, дори високо покачени на конструкцията на сцената, пък и пеят.

Най-популярните

Естествено бяха Mungo Jerry Blues Band и основно лидерът Рей Дорсет. Факт: площадът и сцената в Банско се изпълниха с голяма група негови фенове, които го следват в турнетата му. А във времето около саундчека едва се придвижваше от почитатели.

Рей е единственият западен рокмузикант, който успя навремето да пробие с бандата си “желязната завеса”, при това за цяла Източна Европа. През 1978-а участват дори на “Златният Орфей”.

„Прекарах си много хубаво, помни вокалистът (бивш електронен инженер) и разказа: “Заснеха ме дори за предаване по вашата телевизия, докато се разхождах с корабче из Бургаския залив. Бях в ролята на пират, най-трудни се оказаха репликите ми на български. Получих доста пари и понеже не можех да изнеса българската валута, купих подаръци, включително шарена черга. С музикантите пихме шампанско с каси”.

Изпълненията му са познати на четири поколения, каквито наблюдения има самият той, затова световният хит на всички времена In the summertime, а и Lady Rose бяха посрещнати с възторг.
„Имам най-добрият барабанист в света”, става въпрос за Хайни Алтбарт (погребален агент – семеен бизнес), който артистично демонстрира как се вади звук с палки от всеки предмет по сцената, включително и върху бас китарата на Джонатан Плейл. До края на месеца Рей обеща и ново CD, макар и не с този състав.

Звездни

Лили Иванова претъпка площада на Банско. Бяха дошли като за концерт, без обичайното размотаване пред сцената, бирите, цигарения дим. Изпя около 20 песни, с бисовете – широк репертоар от неизменните Камино и Ти сън ли си, та до…. Черната овца на Ахат, с различен от познатото аранжимент, модерно звучене, в съвсем нов стил.

Основна заслуга имат определено перфектните й музиканти. Китаристът Бисер Иванов, Огнян Енев – пиано, тромпет, саксофон (пробиха дори с метъл елементи и чист рок) и Орлин Цветанов – цигулка, спомогнаха Лили да разиграе публиката. Звездата си е звезда, но капризното й държание никак не беше звездно. Да забраниш да се снима дори с GSM – „Не пея на плейбек. Пречите ми!”, както и да извадиш само една телевизия от общата забрана към всички да те отразяват – пак обидена!, понеже експрезидентът Петър Стоянов е свързан с нея и е на концерта, звучи прекалено.

Не беше много любезна и подканата: ”Имам още 2-3 песни, ако на някой му е доскучало, може да си тръгне”. На този фон, че журналистите, отразяващи феста, останаха без пресконференция с примадоната, няма какво да се обсъжда.

Американският саксофонист Рик Маргица, специален гост на Мая Нова бенд, импровизатор от висока класа – свири и записва с Чък Къриа, Еди Гомес, Майлс Дейвис (участвал е в турнето му из Европа 1989 г. „Дейвис ме научи да оставям пространство в музиката”)

Джаки Райън, определена за една от най-големите джаз-изпълнители на всички времена, с диапазон три и половина октави, най-новото й CD “Doozy” е седем седмици №1 в класацията на Jazzweek. Пя в компанията на друго известно име – пианистът Лари Вукович.

В 70-годишния си живот джазменът има много звездни съпреживявания с партньори като Billy Higgins, Cecil Payne, Al Cohn, Curtis Fuller, Milt Hinton, Mel Lewis, Michael Moore, Tom Harrell, Charles McPherson. Последните двама участват в албумите на Лари Life Film Noir (2008) и Street Scene (2006), направени в звукозаписната му къща. CD-тата са в Top 10 на националната класация в Щатите JazzWeek.

Открития:

Алт саксофонистката Боряна Димитрова – Боряна Димитрова квартет – е българската Кенди Дълфър. И в нашата Консерватория, и в Хамбургската е единствената жена, завършила с този инструмент. С него вади звук на гайда и кавал, като променя тембъра му.

От 2004-а експериментира с неравноделните ни ритми като умело ги вплита в джаза, но с усет запазва характера на двата компонента. „Научих и германците да свирят ръченица и копаница. Само при нас има вокален, инструментален и танцов неравнодел.”. Желанието й е да създаде музика за биг бенд и гайда.

Йони Видал (класическа китара, вокал) вля южняшка кръв на сцената в Банско, а публиката му отговори с танци.

Латино с джаз звучене бяха подготвили за Банско – проектът Yoni Vidal&Las Estrellas. Да импровизират заедно, Йони покани нашия доайен – тромпетистът Генчо Въртовски, с който се запознаха час преди концерта (от 1969 година той не слиза от сцената. Има над 100 солови пиеси, 60 джаз записи и CD-та, от 2007-ма е основател и лидер на The Old Gold Dixie Band).

Национални:

Новият диригент Антони Дончев (съосновател на “Акустична версия”, известен джаз пианист, а и не само) показа новия път по който ще се развива биг бенда на Радиото. „Тъй като съм концептуалист, направих програма специално за фестивала в Банско. С по-голяма насоченост към традицията в джаза, тъй като за солистите Мери Танева и Васил Петров в тази музика е силата им. Но няма да останем да не изсвирим и няколко европейски пиеси, което пък е лична ангажираност към мен самия и към бенда. За първи път в историята на Бенда тази година откриваме или закриваме всички големи фестивали в страната: Варна, Банско, Аполония, Пловдив”.

Извънредна програма:


Филмите на Тома Спространов ни показаха другия голям свят. На Луис Амстронг, Ела Фицджералд, Глен милър, Махалия Джаксън.

Джемсешъните, които всяка вечер правеше бандата на тромпетиста Мишо Йосифов в Bander pub-а, накара всички да незаспиват до сутринта.

Констатации с неясна перспектива

Безспорно, Банско jazz fest-ът е най-дълго оцелелият частен фестивал – вече 14 години. Финансово - на ръба. Фестивалите по света са със бюджети от 1 млн. евро нагоре, обикновено разполагат с 5 млн. Най-големите, например в Монтрьо (ежегоден от 1967 година) харчат 12 млн., а топ цената над 20 млн. е за Монреалския.

”Със 120 хил., но – лева, бюджет, никой няма да посмее дори да помисли за подобно нещо” отчита с болка създателят и директор на феста д-р Емил Илиев.

„Моята цел е, след 10 години Jazz Festival Bansko да стане европейски. Да влезе като топ събитие на световната джаз сцена. Банско има всички условия, развива ги постепенно и в следващите години заедно ще се радваме на успеха”. Дали?

Засега звучи като мечта, ако държавата продължава да се държи като сляпа. Защото всичко е навързано. Идеята за зала с много повече места, която кметът Краваров беше замислил да построи е неосъществима, липсва на бюджет и спонсори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase