Снимка: БГНЕС
fallback

Унгарският премиер Виктор Орбан предположи, че правителството на Полша и неговият премиер Доналд Туск са били поставени на власт от ЕС като част от заговор за отстраняване на предишното дясно популистко ръководство на страната.

Правителството на Туск беше избрано през 2023 г. на избори, които отбелязаха избирателна активност от близо 74%, което е рекордно високо.

Орбан, който е изправен пред национални избори в началото на 2026 г., сравни това, което според него е намесата на Брюксел във вътрешната политика, с тази на бившия Съветски съюз.

"Те ще работят по това", каза той за Брюксел в радио интервю в петък. "Те се нуждаят от марионетно правителство. Нека говорим ясно, всяка империя е такава. Съветите бяха такива, нали?"

Орбан отправи обвинението си два дни след изнасяне на реч, в която твърди, че Брюксел заговорничи да свали неговото самоопределящо се като нелиберално националистическо правителство и да установи марионетен режим в Будапеща.

В петъчното интервю Орбан изрично се нахвърли върху председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и лидера на най-голямата политическа група в блока, президента на Европейската народна партия Манфред Вебер.

Той каза, че двамата се стремят да направят в Унгария това, което той твърди, че са направили в Полша през 2023 г., когато коалицията на Туск победи управляващата Право и справедливост - дясна националистическа партия, която споделя много от неговите възгледи.

"Това дори не е таен заговор срещу Унгария, това е открито представен, обявен план", каза Орбан, без да предложи доказателства. "Същото се случи и в Полша. Поляците също тръгнаха по свой път, те също поеха независима полска политика по отношение на миграцията, пола и икономиката."

Той твърди, че Фон дер Лайен и Вебер са "нпаравили всичко по силите си и открито са обявили, че консервативното полско правителство трябва да си отиде и да бъде сменено с ново".

"Ето как нашият приятел Туск стана министър-председател в Полша. Същият сценарий се случва сега в случая с Унгария."

Орбан често влизаше в конфликт с ЕС, който задържа милиарди финансова подкрепа от Унгария заради предполагаемите нарушения на стандартите за върховенство на закона и демокрация.

Предишното националистическо-консервативно правителство на Полша също прекара години в спорове с ЕС за демократични недостатъци.

В отговор Орбан възприе все по-борбен подход към блока, към който Унгария се присъедини през 2004 г., и обедини евроскептичните партии в целия ЕС, за да създаде крайнодясна политическа сила в законодателния орган на блока.

Той също така приближи Унгария до автокрации като Русия и Китай, търсейки чуждестранни инвестиции и заеми от Москва и Пекин, докато фондовете на ЕС пресъхнаха заради поведението му.

Правителството на Туск се стреми да възстанови демократичните институции на Полша, които според него са били демонтирани при предишното правителство, съюзник на Орбан, но поддържа някои консервативни политики, като например твърда позиция по отношение на нелегалната имиграция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Анонимен

преди 1 час

Kвo ce onлakвaт бe, a npu нac nocoлcтвoтo oщe oт kora...

46

Анонимен

преди 1 час

Орбан пък какво се е "загрижил" за Полша? Май го е яд, че поляците смениха правителството на Моравецки върху което имаше доста силен руски натиск.... Сега при Туск това няма как да стане и Полша си е много добре. Ама Унгария май не е..

45

Анонимен

преди 1 час

До В ЕС с фесЗа милионите по европейски програми ЕС е добре. Но че ни карат да работим-не е добре.Че може да крадем парите им , а Кьовеши да минава на гастрол само е добре.Мисля че в ЕС е толкова добре, колкото и в СИВ. Те ни лъжат че ще ни вкарват в зоната , ние ги лъжем че много искаме.Подкупа е начин за компенсиране на пробойни. Ха ха

fallback