Снимка: БГНЕС, архив
fallback

Днешното изказване на министър-председателя на Република Северна Македония отново открито поставя под въпрос европейската перспектива на страната му, се казва в позиция на Министерството на външните работи на България.

По-рано днес македонският премиер Християн Мицкоски поиска френско предложение 2.0 и отхвърли възможността за диалог с българското служебно правителство. Той заяви, че Скопие ще изчака избирането на редовен кабинет в България, за да започне диалог с него

„На управляващите в Скопие би трябвало да е ясно, че опитите за лансиране на идеи за предоговаряне на вече поети международни ангажименти могат да доведат единствено до ново отдалечаване от старта на преговорите за членство в ЕС“, подчертават от външнополитическото ни ведомство и добавят:

„Тази наша позиция няма да се промени независимо от това дали управлява служебно, или редовно правителство. Припомняме, че в резултат на ненужни провокации и конфронтация със съседни държави, Северна Македония вече изгуби твърде много време в процеса на отваряне на присъединителни преговори“, категорични са от МВнР.

„Служебното правителство на Република България е легитимно правителство, което има всички прерогативи за управлението на страната. То остава отворено за диалог със Северна Македония, като същевременно подчертаваме, че независимо дали воден със служебно, или с редовно българско правителство, диалогът не включва предоговаряне на вече поети ангажименти от Скопие.

Бихме искали отново да припомним, че Европейският консенсус от лятото на 2022 г. между 27-те държави-членки на ЕС и Северна Македония в пълнота очертава всички стъпки за постигане на действителен напредък в процеса на европейска интеграция на последната.

Българската позиция е ясно разписана в Решение на Народното събрание от 24 юни 2022 г., подкрепено от всички политически сили. Тя е израз на волята на българските граждани да подкрепят Северна Македония в процеса на изпълнение на критериите за членство в ЕС, при условие че съседната държава се приобщи към най-високите стандарти в областта на правата на човека и добросъвестно изпълнява поетите международни ангажименти. Тази общонационална позиция няма да бъде променена”, завършват от МВнР.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Стоян

преди 2 седмици

Предлагам на новия министър на външните работи незабавно да започне преговори с Албания за подялба .

14

Do10

преди 2 седмици

Кефят, ме такива неграмотни хора. Ало, ния сме чели, и знаем историята.... Чети, че ставаш смешен..... И, не подаряваме, не даваме история особено на НЕНОРМАЛНИЦИ

13

нн

преди 2 седмици

Караници, българите от Б-я, македонците от РСМ, и времето си върви и върви. Кой какво иска, много не е ясно, но едно е ясно на последното преброяване в РСМ като българи са се определили 3848 души. Че то албанците там са стотици пъти повече. С времето промените в РСМ са много и то не в наша полза.

fallback