Снимка: Pixabay

Масово британците започват да използват ДНК тестове за етнически произход, а целта им е да претендират за гражданство в Европейския съюз. Ирландия е държавата, към която най-често търсят гражданство, съобщава “Дейли мейл”.

Каква е причината?

Взимайки ирландско гражданство, това им позволява да станат отново граждани на Европейския съюз след Брекзит и да се ползват от привилегиите на живеещите в страните-членки.

Традиционно за подобна процедура се изискват документи като удостоверения за раждане, снимки и данъчни удостоверения. Но вече ДНК тестове за определяне на етническия произход масово се прилагат към останалите документи. Тестовете свързват части от ДНК с референтни бази данни за населението в други държави и устонжвяват наличие или отсъствие на сходство. Тези тестове работят чрез анализ на генетични фрагменти от обикновена натривка с тампон от бузата или капка слюнка, които се поставят в епруветка и се изпращат по пощата. Те могат да предоставят информация за всичко - от родословието до цвета на косата и риска от заболявания.

Професор Тури Кинг, директор на Центъра за еволюционни изследвания “Милнър“ към Университета в Бат, казва, че молбите за гражданство с помощта на ДНК тестове тепърва само ще се увеличават.

“Колкото повече хора се подлагат на тестове и откриват произхода си и кои са биологичните им родители, толкова повече могат да използват тези доказателства, за да получат гражданство на дадена страна“, казва тя пред в. „Гардиън“, цитира БТА.

ДНК пробите помагат да се докаже, че хора имат право на ирландско гражданство чрез един от родителите си, потвърди говорител на Министерството на външните работи на Ирландия. Така например Ричард Сайерс от Ливърпул използва резултатите от своя ДНК тест, които сочат, че баща му има ирландски корени, за да получи ирландско гражданство.

Според Министерството на вътрешните работи на Великобритания ДНК тестът може да бъде представен в подкрепа на заявление за британски паспорт, но това, само по себе си не е достатъчно. „ДНК доказателствата сами по себе си не са достатъчно основание за издаване или отказ на паспорт“, се казва на уебсайта на Министерството на вътрешните работи. „То трябва да се използва заедно с други подкрепящи доказателства“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase