Снимка: БГНЕС

Европейската комисия може да помогне финансово на България за осъществяването на зеления преход, но страната ни най-добре знае как той да се случи. Това заяви европейският комисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс. Той посочи, че е обсъдил с премиера акад. Николай Денков зеления преход.

„Благодарен съм на министър-председателя и правителството, че признават важността на зелената сделка. Говорихме за реформи, за справедливия преход и за механизмите. Българските министри знаят най-добре как да се направи този преход. Ние можем да помагаме финансово, но вие знаете най-добре как това може да се случи“, каза еврокомисарят.

Синкявичюс заяви, че е имал възможност да се срещне с гражданското общество и да чуе тяхното мнение за зелената сделка, кръговата икономика и др. Той изрази задоволство от напредъка по отношение на електрифицирането, което се отразява много добре за чистотата на въздуха. По време на срещите му са обсъдени и процедурите за неизпълнение на европейското законодателство и България има напредък.

По отношение на отпадъците и тяхното обработване България била сред 14 държави членки, които не са изпълнили целите за отпадъците, но е постигнат голям напредък. 113 сметища са били закрити и това е важна стъпка напред, смята комисарят.

Според него проблем остава как се изчисляват таксите за смет. 

"България е последната държава в ЕС, която има различна система за изчисляване на таксите за смет на местно ниво. Те се изчисляват въз основа цената на имота, а не на количеството отпадъци. Според ЕК  трябва да се вземе предвид и да бъде преработено. Принципът е важно да бъде на база количеството замърсяване", добави Синкявичюс и подчерта, че именно върху това ще се работи в бъдеще.

По думите му България трябва да кандидатства, за да получи средства за бедствието по Черноморието. „Процедурата е отворена. България има определен срок, той не е изпуснат“, обясни еврокомисарят и добави, че едва след като кандидатстваме може да се вземе решение.

Синкявичюс посочи, че има обща препоръка по отношение на това къде да се поставят измервателните станции на въздуха. „В София има голям напредък по отношение на транспорта. Мисля, че София е най-добре електрифицираният град, но ахилесовата пета е в енергийния сектор - в районите използващи въглища”, отбеляза той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase