Снимка: Pixabay

Близо 70% от престъпните мрежи в ЕС използват различни форми на пране на пари, за да финансират дейността си и да прикриват активите си, разкри Европол в първия си доклад за финансовите и икономическите престъпления в блока. В доклада се казва, че взаимосвързаният свят се използва от престъпниците, които са създали подземна икономика, за да поддържат незаконните си операции.

Сред основните констатации в доклада, който съдържа от 57 страници, Европол посочва, че повече от 60 % от престъпните мрежи, действащи в ЕС, използват корупционни методи за постигане на незаконните си цели.

80% от действащите в ЕС престъпни мрежи злоупотребяват със законни бизнес структури за престъпни дейности.

"Организираната престъпност е изградила паралелна глобална криминална икономика около прането на пари, незаконните финансови трансфери и корупцията. С помощта на съвременните технологии те са разнообразили начините си на действие, за да избегнат разкриване", заяви Катрин де Бол, изпълнителен директор на Европол.

Тя допълни, че докладът служи "като пътна карта за насърчаване на сътрудничеството, което ще пресече незаконните печалби и преди всичко ще направи Европа по-сигурна", предаде Анадолската агенция..

В доклада се подчертава, че криминалният пейзаж в района е фрагментиран, като участниците често са базирани извън блока.

Де Бол също така предупреди, че техниките и инструментите, използвани от престъпниците, напредват бързо, като се възползват от технологичния напредък или от геополитическите събития.

"Този доклад представя все по-усъвършенстваните методи на организираната престъпност и успехите на европейските правоприлагащи органи в борбата с нея. Ако държавите - членки на ЕС, си сътрудничат още по-тясно в тази борба, можем да постигнем големи резултати", заяви Илва Йохансон, европейски комисар по вътрешните работи.

Макар че възстановяването на активи е един от най-мощните инструменти за борба с финансовите престъпления, Европол установи, че властите конфискуват едва 2% от годишната оценка на приходите на организираните престъпни групи в ЕС.

Докладът се основава на оперативни анализи и стратегически сведения, предоставени на организацията от държавите - членки на ЕС, и партньорите и́.

В него се проследяват всички финансови и икономически престъпления, засягащи ЕС, като пране на пари, корупция, измами, престъпления срещу интелектуалната собственост и фалшифициране на стоки и валута./БГНЕС

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase