Снимка: БГНЕС
fallback

В последния ден на шведското председателство на Съвета на ЕС държавите членки, на ниво Комитетът на постоянните представители - КОРЕПЕР 1, одобриха законодателно предложение, което запазва досегашния подход за класифициране на етеричните масла.

Във връзка с предложения от Европейската комисия Регламент за изменение на законодателството относно класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси, Съветът прие аргументите на България и още седем страни членки за трудностите при приемане на предложения подход и включи клауза за преглед, изискваща нови анализи от Комисията, които да бъдат представени след 4 години.

Позицията в защита на производителите на етеричномаслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург. Тогава той заяви, че България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС, от които те се добиват, и да се запазят доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници.

Министър Вътев настоя да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани по настоящите правила като вещества, а не като смеси.

Решението на Съвета на ЕС е позитивен напредък за производителите на натурални съставки за парфюмерия и козметика. Все още предстоят преговорите с Европейския парламент за договаряне на финалния текст на регламента.

Министър Вътев коментира, че постигнатото решение е постижение на цялото правителство и лично и на премиера акад. Николай Денков. Министър-председателят категорично защити българското розово масло и останалите натурални етерични масла на заседанието на Европейския съвет.

"Когато обсъждаме дали нещо е вредно, трябва да гледаме не само кое е веществото, а и каква е неговата концентрация. Именно от нея зависи дали веществото е опасно или не. В текста на регламента, който се представя, думата „концентрация“ липсва", обясни пред журналисти в Брюксел акад. Николай Денков, който е световноизвестен учен в областта на химията и физикохимията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 10 месеца

От текста оставам с впечатлението, че във въпросната комисия и въобще лицата в ЕК, разглеждащи производствени процеси, не са заели, че "дозата прави лекарството", т.е. хабер са си нямали от %, концентрации, токсичност и т.н., че само академик е в състояние да ги светне по въпроса. На практика, мисля, че въпросът е тясно свързан с Франция, която е основен производител на козметика( и ни прави мръсно винаги за всичко), но сега изчакват какво ще стане с държавата, с тяхното лоби.

8

Анонимен

преди 10 месеца

В цирка така се поощряват болонките, галят ги зад ушите и им дават захарче.

7

Мда...

преди 10 месеца

Ако беше отишъл на разговор с Урсула,нашата тиква...Е,нека всеки сам да си отговори...Аз само ще намекна ...Кофе,плийз...Ааа..торта Сахер...Из ...неотдавна в Австрия...

fallback