Снимка: БГНЕС
fallback

До дни очакваме решение за европейски мерки, с които да отпаднат едностранните действия срещу вноса на украинските храни - това каза след Съвет "Земеделие и рибарство" в Люксембург министърът на земеделието Явор Гечев. И днес министрите не стигнаха до единно решение за свалянето на забраната за експорта от Украйна.

"Аз лично очаквах още днес или утре тези мерки да бъдат взети. Казахме, че до 5-и трябва да се вземат спешни мерки, но след 5 юни трябва да се търсят дългосрочни, като петте страни - България, Румъния, Полша, Унгария и Словакия да се включим пряко в тях", каза министър Гечев: "Такъв е ангажиментът, за това настоява и Румъния, както и другите държави. Всичките разглеждаме тази забрана като временна мярка, която обаче според нас свърши работа - ЕС започна да работи като съюз и то бързо, защото не всеки път ЕК е най-бързо работещият орган.

Нямаме време, в което да реагираме, защото новата реколта съвсем скоро ще трябва да бъде прибрана. Вече знаем, че коридорите на солидарност не действат така, както бяха замислени. Необходими са нови мерки, включително трябва да се мисли и за гаранционни фондове, които да гарантират пазарите и на Украйна, и на България, и на Румъния, и на Полша, Словакия и Унгария“, категоричен беше Явор Гечев.

Той посочи още, че на територията на страната ни наличното количество слънчоглед е повече отколкото можем да преработим, а зърнените култури са повече отколкото можем да изнесем: "Имаме продукция за няколко милиарда, която не знаем дали ще можем да реализираме до новата жътва".

В отговор на въпрос на БНР министър Гечев каза, че в новия пакет от 100 милиона евро, който ЕК подготвя за компенсация за засегнатите държави, няма яснота колко ще бъдат парите за България.

"Настояваме първо да бъдат решени проблемите с коридорите и съответно да не натоварваме повече, отколкото можем нашата икономика - тоест, за баланс между нещата. Ние дори не сме поискали на практика забраната. Ние поискахме налагането на защитни такси, които, излизайки от държавата съответно, те да бъдат възстановявани. Вдигнахме мерките такива, защото три държави преди нас ги вдигнаха. Съответно - щяхме да сме крайният коридор на стоки, които иначе трябваше да отидат в Полша".

Европейската комисия подготвя 6 култури, сред които и слънчогледово олио, които да са под особен надзор, каза още аграрният министър и добави, че в България има много големи количества различни култури, които не можем да обработим до нова реколта, а и не можем да изнесем.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

По добре гей

преди 1 година

отколкото рашист. Леля Гошо

8

баба мара

преди 1 година

и какво излиза че ек трябва да обезщети лакомията на нашите лапачи хаиде стигавече никои насила не ги е карал да се запасяват със зърно да си понесат отговорносттазаради алчността никакви пари на никои нас които ще ни обезщети за инфлацията

7

marchelo

преди 1 година

След като спряха вноса на зърно от Украйна трябва да попитаме. Защо не спряха вноса на домати от Турция. Не спряха вноса на пипер,дини,картофи и други зеленчуци от страни извън ЕС.Това е тенденциозно решение.

fallback