Снимка: БГНЕС
fallback

От днес влиза в сила тавана на цената на ЕС върху руския петрол - 60 долара за барел на руския суров петрол, пренасян по море. Тази цена няма да остане фиксирана и ще се преразглежда на всеки два месеца, като първият преглед е насрочен за средата на януари. Промените ще изискват единодушно решение от всички членове на ЕС. Предполага се, че таванът на цената ще бъде определян всеки път на ниво, което е с 5 % по-ниско от пазарната цена, изчислена въз основа на данни от Международната агенция по енергетика.

Алиансът ОПЕК+ се срещна на 4 декември преди влизането в сила на горепосочените ограничения. Беше постигнато съгласие да се запазят настоящите квоти за производство на петрол. Руският заместник министър-председател Александър Новак коментира решението и предстоящото ембарго, като заяви, че Русия няма да приеме таван на цените на петрола, дори ако се наложи да намали производството. Той добави, че подобни ограничения са намеса в пазарните инструменти, а Русия е готова да работи само с онези потребители, които ще работят при пазарни условия.

От страните от ОПЕК+ никой все още не е коментирал тези действия на Запада във връзка със съдбата на петролното споразумение. Но в началото на октомври саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман заяви, че ОПЕК+ не знае какво ще се случи с европейското ембарго върху руския петрол и неговия ценови таван, кой ще го подкрепи и как ще реагира пазарът.

В деня на вземането на решението за таван на цената на руския петрол високопоставен европейски източник в Брюксел заяви, че въвеждането на тавана ще има положителен ефект както върху световните пазари, така и върху инфлацията.

Той също така уверява, че регулираният таван, според ЕС, ще позволи продължаването на доставките на руски петрол на цена, по-ниска от пазарната.

Мярката няма да обхване петрола и неговите продукти там, където има дерогация, какъвто е случаят с България.

Страната ни получи дерогация от забраната до 31 декември 2024 година. Тя беше дадена във връзка с географското положение и заради затрудненото влизане на петролни танкери през Босфора, както и заради факта, че рафинерията в Бургас работи по-ефективно с руски петрол.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

62

До73

преди 1 година

От днес ЕС спира да внася петрол от Русия,изключение има за България и Унгария,от днес влиза в сила и таванът от 60 долара за барел за страни които го внасят по море което се ОТНАСЯ и за България!

61

Анонимен

преди 1 година

Един trolllll, но много напънат! Даже че чака да му реагират на публикациите, а ги бълва една след друга.

60

До Аврам

преди 1 година

Покажи къде в решението на ЕС е заложено,че страни като България с дерогация(отсрочка)за крайният срок на внос на руски петрол е предвидено таванът от 60 долара да не ВАЖИ??????!Престанете да лъжете и да заблуждавате хората!!!!!

fallback