Снимка: БГНЕС

Обявеното от руските окупатори спиране на АЕЦ "Запорожие" може да предизвика авария, подобна на тази в японската АЕЦ "Фукушима-1" през 2011 г., предупредиха експерти от Държавната инспекция за ядрено реагиране на Украйна (ДИЯРУ), предаде украинското издание "Дзеркало тижня".

Загубата на всички източници на енергия може да доведе до повреда на системите за охлаждане, повреда на активната зона на реактора и изхвърляне на радиоактивни вещества в околната среда. Това е точно сценарият, който последва аварията във Фукушима, но там причината бе поради природни бедствия.

Непрекъснатото електрозахранване на централата е необходимо за задоволяване на собствените ѝ нужди - охлаждане на ядреното гориво в активните зони на реакторите и на отработеното гориво в басейните за отработено гориво, поддръжка на системите за контрол и управление. Тези условия се осигуряват или от работещите захранващи устройства, или от външно захранване.

Ако се наложи всички устройства да се изключат, трябва да се осигури стабилно външно захранване. Въпреки това обстрелът е повредил три от четирите линии, свързващи АЕЦ с украинската енергийна система. Ако четвъртата линия бъде повредена, централата няма да може да получава електроенергия за своите нужди.

Още по темата
Краткосрочните нужди на АЕЦ могат да бъдат задоволени от дизелови генератори, но за дългосрочната им експлоатация ще е необходимо повече. Експертите предполагат, че руските военни в завода може да възпрепятстват доставките на гориво.

"След като всички източници на захранване бъдат изгубени, ядреното гориво ще започне да се топи, което може да доведе до изхвърляне на радиоактивни вещества. АЕЦ "Запорожие" разполага с шест енергийни блока и сухо хранилище за отработено ядрено гориво. Така че развитието на аварията няма да се ограничи до регионалните проблеми на Украйна, а може да има трансгранични последици", предупреждават експертите.

В зависимост от метеорологичните условия радиоактивният облак може да се пренесе през Европа или в Русия и Беларус и да доведе до радиоактивно замърсяване на големи територии. Освен това замърсената вода от язовира Каховка може да попадне в Днепър и Черно море.

Москва, чиито войски редовно обстрелват територията на централата, отказва да създаде демилитаризирана зона около Запорожката АЕЦ. За да се избегне предизвикано от човека бедствие, Гутериш предложи създаването на подходяща зона.

Инициативата вече е подкрепена от Украйна, САЩ и ЕС.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase