Снимка: БГНЕС

Полският президент Анджей Дуда упрекна лидерите на Франция и Германия за телефонните им разговори с руския президент Владимир Путин, като заяви, че това е все едно да разговаряш с Адолф Хитлер по време на Втората световна война, пише германският вестник Bild.

Германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Макрон проведоха телефонни разговори с Путин, откакто Русия започна опустошителна инвазия в Украйна, като Макрон по-специално предизвика гнева на Украйна, като заяви, че Русия не трябва да бъде "унижавана", за да се запазят шансовете за дипломатическо решение.

В интервю за Bild, публикувано за първи път в канала му в YouTube късно в сряда, Дуда заяви, че подобни дискусии само легитимират незаконната война в Украйна.

"Някой говорил ли е по този начин с Адолф Хитлер по време на Втората световна война?" Дуда заяви. "Някой казвал ли е, че Адолф Хитлер трябва да запази лицето си? Че трябва да действаме по такъв начин, че да не е унизително за Адолф Хитлер? Не съм чувал такива гласове."

Още по темата
Конфликтът в Украйна, описван от Москва като "специална военна операция" за потушаване на предполагаеми заплахи за нейната сигурност, изравни със земята градове, уби хиляди цивилни и принуди над 7 млн. души да напуснат страната, предава "Ройтерс".

Украйна и западните ѝ съюзници твърдят, че Русия води непровокирана война, за да заграби територия.

В съвместен телефонен разговор с Путин на 28 май Шолц и Макрон го призоваха да освободи 2500-те украински бойци, пленени в стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол, и да разговаря директно с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха от Елисейския дворец на Макрон.

Италия и Унгария призоваха Европейския съюз да призове изрично за прекратяване на огъня в Украйна и за мирни преговори с Русия, като се поставиха в противоречие с други държави членки като Полша, решени да заемат твърда позиция спрямо Москва

Миналия месец Зеленски се възмути от предложенията на някои представители на Запада Киев да се откаже от територии и да направи отстъпки, за да се сложи край на войната, като заяви, че идеята напомня опитите за успокояване на нацистка Германия през 1938 г. в навечерието на Втората световна война.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase