Снимка: БГНЕС
fallback

Унгария продължава да блокира предложението на Европейския съюз за забрана на вноса на руски петрол, с което задържа целия пакет от санкции на блока, насочени срещу президента Владимир Путин заради войната му в Украйна.

Срещата на 27-те посланици на ЕС завърши в неделя без споразумение, като се очаква разговорите да бъдат подновени през следващите дни, съобщиха запознати лица, пожелали анонимност, тъй като дискусиите са лични.

Забраната за доставка на руски петрол за трети страни също може да бъде отложена, докато страните от Групата на седемте не се ангажират с подобни мерки, съобщи Bloomberg.

Oще по темата
Предложението на ЕС предвижда забрана на суровия петрол през следващите шест месеца, а на рафинираните горива - в началото на януари. ЕС предложи на Унгария и Словакия да се съобразят със санкциите до края на 2024 г., а на Чешката република - до юни същата година, тъй като те са силно зависими от руския суров петрол.

Изключението не успя да убеди Унгария, която в неделя продължи да блокира плана заради забраната на петрола, както и заради това как да се финансира преходът от руска енергия, казаха хората.  

ЕС настояваше санкциите да приключат до руския Ден на победата 9 май, когато се отбелязва краят на Втората световна война. Мерките ще увеличат залозите за блока, който през 2019 г. внасяше почти две трети от суровия си петрол от Русия. Те също така биха оказали по-голям натиск върху Москва, тъй като ЕС е най-големият потребител на суров петрол и горива от Русия.

Лидерите на страните от Групата на седемте трябва да проведат видеовръзка по-късно в неделя, за да обсъдят войната в Украйна, и забавянето може да ограничи обявените резултати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

55

Анонимен

преди 2 години

54

Не фен на Путин.

преди 2 години

Има и други членове на ЕС които също не са съгласни, но се споменава ежедневно само Унгария. Е на това му казвам аз "обективна журналистика".

53

Анонимен

преди 2 години

Всяка страна е в правото си да защитав своята позиция, поради лични мотиви. Нали решенията в ЕС се вземаха с пълно единодушие или... под натиск на Фюрера от германистан?

fallback