Снимка: БГНЕС
fallback

САЩ, Австралия и Великобритания сключиха договор за създаване на стратегически Индийско-тихоокеанско съюз. Целта му, макар и не директно спомената, е да се противопостави на увеличаващата се мощ на Китай. Действието обаче разгневи лидерите на ЕС и не само тях.

Повечето европейци смятат, че има "нова студена война" между САЩ и Китай, но 85 % не смятат, че конфликта непосредствено ще повлияе върху живота им, сочат социологическите проучвания, цитирани от The Times. Мнението им е категорично - не искаме да имаме нищо общо с това.

Липсата на обществена ангажираност по въпроса идва, тъй като държавите, ръководени от Франция, се състезават със САЩ, за да ограничат нарастващото влияние на Китай. Резултатите от анкети в 12 европейски държави показват, че недоволството на Франция и Европа от новия съюз на САЩ, Великобритания и Австралия срещу Китай "противоречи на общото на мнение в Европа".

Марк Леонард, директор на мозъчния тръст на Европейския съвет по външни отношения (ECFR), заявява: "Европейската общественост смята, че има нова студена война - но не искат да имат нищо общо с нея. Нашето проучване разкрива, че създаването на "студена война" рискува да отчужди европейските избиратели."

Допитването установява, че 62 % от хората смятат, че е започнала нова студена война между САЩ и Китай, докато само 15 % смятат, че тяхната страна е замесена. Почти 60 % не са съгласни, че страната им е имала конфликт с Китай.

Проевропейският мозъчен тръст на ECFR е загрижен, че "няма европейско обществено съгласие, че утрешният свят ще бъде свят на нарастваща конкуренция между демокрацията и авторитаризма". Той предупреждава: "Тези цифри показват опасностите от нарастващата пропаст между европейското обществено мнение и САЩ, както и между националните подходи и по-ястребската позиция на политическото ръководство на ЕС".

Във време, когато Франция пряко оспорва влиянието на САЩ в Индо-Тихоокеанския регион, 45% от французите не вярват, че "има нова студена война между тяхната собствена страна и Китай", докато 25% не са сигурни. В Италия 67% от хората не виждат голяма конкуренция на властта с Китай, като мнозинствата имат същото мнение в Полша, Холандия, Испания и Дания.

"Въпреки че много от правителствата на ЕС започнаха да признават системното съперничество, присъщо на отношенията на ЕС с Пекин, мнозинството от европейците не виждат Китай като заплаха за начина им на живот", се казва в доклада на ECFR.

Разликата между общественото мнение и "ястребските" политици във Вашингтон или Брюксел, които искат да сдържат Пекин, също е голяма в Русия, като 59% смятат, че е имало нова студена война, но само 25 % казват, че са пряко засегнати. Около 44% смятат, че студената война с Русия е по-реална, отколкото с Китай, но повечето не смятат това за проблем за тях. "Това може да подкопае ефективен европейски отговор в случай на ескалация на напрежението с Китай или Русия", предупреждава ECFR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 2 години

Малко истерично писание. Това, че европейците не щат студена война с Китай, а руснаците си избират Путин, очевидно е сериозен проблем за авторите на подобни статии. Вече няма комунизъм, имало авторитаризъм с който демокрацията трябвало да ... се бори. Няма никаква демокрация в тия приказки, само елитаризъм и егоцентризъм.

22

чоко

преди 2 години

До мазепа Това означава и любимата ти Полша да изчезне от картата на Европа.Освен САЩ,нама кой да се застъпи за вас.Трайте си,имате за жалост тъжната съдба на много поробвани народи.Обвинявате Борисов за външната ни политика.А кой досега е направил нещо реално в тази посока.От всякъде ни дебнат и той трябва да се нагажда.Забравете за Русия.Имаме далеч по-коварни врагове известни в историята ни.

21

мазепа

преди 2 години

Да не стане накрая САЩ, ЕС и Китай да се разберат и да си поделят територията намираща се между тях.

fallback