Снимка: БГНЕС
fallback

България е в първата десетка на страните, в които емисиите на CO2 от генерирането на енергия са намалели най-много през 2020 г., сочат данни на Евростат. Тя е на 7-мо място с 13% спад на емисиите.

Според изчисленията на Евростат емисиите са спаднали през 2020 г. във всички държави-членки на ЕС, като най-голям е спадът в Гърция (-18,7%), следвана от Естония (-18,1%), Люксембург (-17,9%), Испания (-16,2%) и Дания (-14,8%). Най-ниски намаления се наблюдават в Малта (-1,0%), Унгария (-1,7%), Ирландия и Литва (и двете -2,6%).

През 2020 г. във всички страни се наблюдава явен спад в потреблението на изкопаеми горива (твърди въглища, лигнитни въглища, шистов нефт, петрол и петролни продукти и природен газ). Най-голямо намаление се наблюдава при всички видове въглища. Потреблението на нефт и петролни продукти също намалява в почти всички държави-членки, докато потреблението на природен газ намалява само в петнадесет държави-членки и се увеличава или остава на същото ниво в дванадесетте други. За разлика от това делът на възобновяемите енергийни източници (особено вятърни, хидро и слънчеви) в производството на електроенергия нараства значително (над 80 тераватчаса повече производство на електроенергия).

Евростат изчислява, че през 2020 г., годината, когато мерките за ограничаване на COVID-19 са широко въведени от държавите-членки на ЕС, емисиите на въглероден диоксид (CO2) от изгарянето на изкопаеми горива (главно петрол и петролни продукти, въглища, торф и природен газ) значително намаляват с 10% в ЕС в сравнение с предходната година. Емисиите на CO2 от използването на енергия допринасят главно за глобалното затопляне и представляват около 75% от всички емисии на парникови газове в ЕС. Те се влияят от фактори като климатични условия (например студена/дълга зима или горещо лято), икономически растеж, численост на населението, транспорт и промишлени дейности.

Емисиите на CO2 от изкопаеми горива се генерират в държава, в която горивата се изгарят за цели като производство на електроенергия, транспорт, производство на стомана и др. Следователно вносът и износът на енергийни продукти оказват влияние: например, ако въглищата се внасят за производство на електроенергия това води до увеличаване на емисиите в страната вносител, докато ако се внася електричество като такова, то няма ефект върху емисиите в страната вносител, тъй като тези емисии ще бъдат отчетени в страната износител, където е произведено електричеството.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 2 години

По скоро закрили цялата си икономика

18

Анонимен

преди 2 години

Намалили?Може би.Но не преустановили.И изобщо приказките с това ЦО замърсяване и продажбите на емисии са чиста измама.Ако поемаш ангажимент за нещо, вършиш го.Или признаваш, че си се издънил.Какви са тези турски тарикатлъци за продажба на емисии, ако не вратичка през закона!

17

Анонимен

преди 2 години

България!?Има ли такава държава!?Последните изпарения са само пръдните на последните преяли с боб

fallback