Снимка: БГНЕС

Европейският парламент и държавите-членки на ЕС се договориха за цел да намалят въглеродните емисии с "поне" 55 процента до 2030 г., се казва в изявление на Еврокомисията, публикувано рано в сряда.

Споразумението идва след интензивни преговори между парламента, който иска поне 60 процента намаление, и лидерите на страните членки, които се съгласиха на 55 процента през ноември, съобщава БГНЕС.

Целта на ЕС ще бъде официално включена в "закон за климата" и идва след месеци на безизходни преговори, които бяха възобновени рано вторник следобед и продължиха до след 3 часа сутринта.

Още по темата
"Европейският закон за климата залага ангажимента на ЕС за постигане на климатичен неутралитет до 2050 г. и междинната цел за намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.", се казва в изявлението.

Португалският министър на околната среда Жоао Педро Матос Фернандес - чиято нация понастоящем е ротационен председател на Съвета на ЕС - приветства подадения "силен сигнал за целия свят" и цел "сега записана в камък".

Евродепутатът Паскал Канфин, който е и председател на комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, написа в Туитър, че Европейският парламент "беше готов да поеме повече, но това е добър компромис: EС ще направи 2,5 пъти повече до 2030 г., отколкото е направил последните 10 години ".

Но екологичните неправителствени организации и зелените евродепутати не се съгласиха с това, а германският политик Михаел Блос написа в Twitter, че законодателството "не отговаря на амбициите си".

Той добавя: "Това не е Зелена сделка, която ни е необходима за справяне с климатичната криза и не е достатъчно за Парижкото споразумение! Но няма да спрем да се борим."

Споразумението идва преди климатичната среща на върха на президента на САЩ Джо Байдън, на която Вашингтон ще разкрие собствената си цел.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase