Колко пари ще получи България от Европа и как да не ги? Има ли опасност планът за възстановяване да не може да бъде изпълнен?

"Много пари ще влязат в България от Европа. В този 7-годишен период, който сега се очертава и ще бъде третият за нас, ще дойдат най-много средства, които се предвиждат. Освен в многогодишната финансова рамка, която е над 1 трилион, Комисията във връзка с пандемията и излизането от кризите даде един много солиден пакет, близо 700 милиарда. Тези средства да бъдат разпределени между страните", заяви в ефира на Bulgaria ON AIR директорът на фондация "Европейски институт" Любов Панайотова. 
 
Тя допълни, че от тези 700 милиарда България ще получи директно 6 милиарда по единия от плановете, същевременно ще има натрупване. Панайотова подчерта, че има няколко елемента, които са за иновации и за устойчивия преход, който трябва да бъде от зелената икономика.
 
"Механизмът се предвижда да работи до 2024 година, тоест да бъде усвоен, за да има някакъв ефект. Последните две години бяха пагубни, затова се натъртва толкова тази дата - 30 април - всички страни членки, които забавят плановете си за възстановяване, могат да се надяват на някакви средства едва есента. Ако планът е завършен и се предостави в срок 30 април, парите могат да дойдат още юли", коментира Панайотова.
 
Тя изтъкна, че 4-те основни стълба, които са главните ни цели, са иновативна България, "зелена" България, справедлива България и свързана България. 
 
"Към тези 4 стълба, както са наречени в Националния план, има пакет проекти - около 50, които са с готовност да започнат веднага да получават средства", добави Панайотова. 
 
Панайотова отбеляза още, че депутатите трябва да прегледат проектите, тъй като някои от тях могат да бъдат променени или заменени. 
 
"Хубаво е Народното събрание да има някакво отношение за приоритетите в страната следващите 7 години. И те да не бъдат замазвани", заяви тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase