Снимка: БГНЕС

Не се очаква възстановяване на гръцкия туризъм през тази година. Надяваме се през 2022 г. да имаме по-сериозни приходи и по-голяма активност между България и Гърция. Това заяви Горян Върбанов, съосновател на туристическа платформа, в предаването „В развитие“ с водещ Вероника Денизова.

По думите му туристическият сектор в Гърция е много засегнат и ще отнеме доста време, докато се възстанови.

„Предварителна яснота от гледна точка на това как ще се осъществяват пътуванията е добре дошла и е очаквана от целия бранш. През изминалата година бяхме свидетели на много хаотични мерки, които се взимаха и от Гърция, и от България“, каза Върбанов.

Още по темата

„Много хора пътуваха до Гърция миналата година, но спадът беше драстичен – някъде около 70%. От началото на 2021 г. резервациите в Гърция са на минимално ниво. Ако трябва да ги сравним с нормалното ниво през 2019 г., не повече от 10% са в момента резервациите", допълва той.

"Наблюдава се сериозен трафик в нашата платформа, което значи, че хората имат интерес. Посещенията в нея са с 30% повече в сравнение със същия период на миналата година. Тоест, хората са в очакване на сезона и проучват възможностите, но все още не взимат категорично решение да направят резервация“, пояснява Върбанов пред Bloomberg TV Bulgaria.

Според него тази година една част от българите отново ще предпочетат да почиват на родното Черноморие.

"През 2020 г. имаше хора, които преоткриха България и казваха, че от 10 години не са почивали у нас, но пандемията ги е принудила. И смятам, че тази година също много българи ще предпочетат почивка в страната“, каза още гостът.

Той коментира и споразумението между Гърция и Израел за облекчаване на ограниченията за пътуване за израелците, които са се ваксинирали срещу Covid-19.

„Самият факт, че трябва да се издават подобни документи, да се проверяват на границата и т.н., отблъсква сериозно количество туристи“, смята Върбанов.

Целият разговор - във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase