Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Рекорден брой заразени и премиер в карантина: Швеция също е във втората вълна на пандемията от коронавирус. Скандинавската страна избра по-различен път през пандемията. Как се справя тя днес?

„Повече заразени. Повече смъртни случаи. Положението е много сериозно“, написа във Facebook в четвъртък шведският премиер Стефан Льовен, който доброволно си наложи самоизолация, след като човек от обкръжението му беше тестван положително за COVID-19. Така той далеч надхвърли наложените от самия него предписания: в почти нито една страна в света никой, който не е имал пряк контакт със заразен човек, не се изолира – особено пък в Швеция, пише Дойче веле.

Скандинавската страна и до днес не е наложила задължителни правила, а се опитва да се справи с пандемията чрез препоръки за действие. „Ако със сигурност сте заразени с COVID-19, трябва да останете седем дни след регистрирането на болестта вкъщи“, препоръчва на сайта си здравната служба. Въпросът дали тези препоръки се спазват, получава и положителни, и отрицателни отговори.

Отделни критики

Подобно на цяла Европа и Швеция изживява втората вълна на коронавируса – напоследък случаите на новозаразени са около 4000 за денонощие. Но страната продължава да държи на своя придобил междувременно световна известност „своеобразен шведски път“ за борба с пандемията. Философията е следната: ако се апелира към разума на населението, вместо да му бъдат налагани принудително ограничения проявяваното разбиране ще е по-високо в дългосрочен план.

Oще по темата

Една от основните критички на този подход е Лена Айнхорн: 66-годишната авторка на документални филми, писателка и вирусоложка разпространи през април, заедно с 21 свои съмишленици, подробна и обоснована критика по отношение на начина, по който Швеция се бори с пандемията. В интервю за Дойче веле тя казва, че и този път, както и през пролетта, Швеция е по-засегната от съседните ѝ страни. „И разликата е, че те имат по-различни рестрикции от нас." Дания тъкмо въведе система, чрез която на принципа на светофара се въвеждат значителни ограничения в обществения живот. Норвегия пък наложи задължителна работа от вкъщи за рисковите зони.

Страна без маски

Както посочва Айнхорн, една от големите разлики се вижда и с просто око: „Ако тръгнеш по улиците на Стокхолм или влезеш в някой магазин, няма да видиш никого с маска. В превозните средства ги носят само отделни хора. Направо е табу да се ходи с маска“.

В началото на пандемията не бе напълно сигурно, но междувременно е научно доказано, че разпространението на коронавируса до голяма степен се ограничава при носенето на маска. И в Норвегия, Финландия и Дания маските са навсякъде, казва Лена Айнхорн: „Те ги въведоха със закъснение, но сега всички скандинавски държави ползват защитните маски. Има само една шепа страни, които не са ги наложили, и Швеция е една от тях“.

Петте фази на „шведския път“

Лена Айнхорн не очаква, че Швеция ще промени в обозримо време своята стратегия за борба с коронавируса. Критичните въпроси на пресконференциите се задават единствено от чуждестранните журналисти – тъй като Швеция привлича вниманието на другите със своята своеобразна стратегия. „Те първо казваха – ама подходът ви е правилен! След което смъртните случаи в Швеция ставаха все повече и повече, и ние се превърнахме в чудовище. Сега всички смятат Швеция за луда“, обяснява Айнхорн.

На моменти Швеция бе страната с най-голям брой смъртни случаи в световен мащаб, тъй като там починаха много възрастни хора, докато в другите страни възрастните бяха предпазени от заразата много по-ефективно. След това дойде следващата фаза: „През лятото жертвите бяха намалели и Швеция отново стана за пример. Когато обаче през есента в много държави броят на заразените отново започна да нараства, Швеция се превърна в идол на свободата. Но след като и тук случаите започнаха да се увеличават, вече не сме идол", казва Айнхорн.

Хората се доверяват на здравните власти

Населението на страната продължава широко да подкрепя водената от шведското правителство по-различна политика спрямо пандемията. Съседните страни отдавна се отказаха от препоръките, въвеждайки на тяхно място правила. Но шведското правителство не би могло да си позволи това, смята Айнхорн.

„Нашето правителство разполага с твърде ограничена подкрепа и докато хората продължават да имат доверие на здравните власти, то също ще се придържа към тази политика", посочва експертката. Ето защо и във втората вълна на пандемията шведското правителство продължава да залага на доброволността.

В петък, в първия ден на своята карантина, министър-председателят Льовен написа във : Facebook„Информирайте се и следвайте съветите“.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

82

Климо

преди 3 години

Мили хора, не ми цитирайте тая сбъркана страна, пълна с ***. Гледайте какво правят ония на изток - Китай - около 50 болни, Южна Корея - по малко от 100, Токио - 200, при население 13 млн. Сингапур - 8.Хайде, роптайте и бъдете здрави.

81

Швеция ли ?

преди 3 години

Заразени към 09.11.2020 146461 Смъртност към 03.11.2020 - 5997До 9 - годишна възраст 2 смъртни случая 20-29 - годишна възраст 11 смъртни случая30-39 - годишна възраст 17 смъртни случая40-49 - годишна възраст 46 смъртни случая50-59 - годишна възраст 166 смъртни случая60-69 - годишна възраст 415 смъртни случая70-79 - годишна възраст 1279 смъртни случая80-89 - годишна възраст 2491 смъртни случая90 и над - годишна възраст 1570 смъртни случая 89 процента от починалите са над 70 годишна възраст.

80

Lan

преди 3 години

Относно статията...гледаш статистиката и веднага виждаш, че не е вярно - в Швеция болестта си върлува както навсякъде, нито имат повече заразени, нито повече починали от други държави със строги "мерки". НО ако всички бяхме като Швеция, нямаше да има икономическа катастрофа.

fallback