Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

По 1,78 евро ще струва на всяка страна от Европейския съюз една доза от ваксините срещу коронавирус, договорени от Европейската комисия с фирмата AstraZeneca, съобщи испанската агенция ЕФЕ, цитирана от Dariknews.bg. Общата цена на дозата е 2,90 евро, като 1,12 евро от нея се покрива от Европейската комисия, останалите 1,78 евро – от всяка от страните членки. Една ваксинация ще се извършва с 2 дози.

Oще по темата

Испанският министерски съвет вече упълномощи предварителната покупка на ваксините – общо 31 555 469 дози, като в страната се надяват 3,1 милиона от тях да пристигнат още през декември, ако препаратът на фирмата издържи всички проверки за сигурност. В момента вървят тестовете от трета последна фаза. Всяка ваксина на AstraZeneca е с двойна доза, крайният срок за тяхната доставка е юни 2021 г., като в Испания тези 31,5 млн. бройки ще стигнат за имунизирането на 15 милиона души.

Договорът, сключен от Европейската комисия с фирмата за доставка на 300 милиона дози за страните членки на стойност от 870 милиона евро, бе капариран с преведени от ЕК 336 млн. евро за компанията.

Европейската комисия (ЕК) има сключени още 2 договора за доставки на ваксини за страните от ЕС с фирмите Sanofi (за 300 млн. дози) и с Johnson&Johnson (за 200 млн. дози).

Към момента се водят преговори за сключване на подобни контракти с други производители на ваксини против коронавируса – CureVac, Moderna, BioNTech/Pfizer.

Приоритетно ваксиниране в страните от ЕС ще получат:
- медицинските служители,
- жителите над 60-годишна възраст,
- рисковите пациенти,
- важни групи от обществото извън здравния сектор,
- работещи, чиято професия не позволява социално дистанциране,
- уязвими социално слаби и други рискови групи от населението.

От октомври до декември 2020 г. страните от Европейския съюз трябва да обезпечат нужния капацитет за извършването на ваксинация срещу коронавируса, както и да осигурят лесен достъп до ваксините на целевите групи от населението – и като достъпност, и като физическа близост.

От октомври нататък държавите трябва:
- да се подготвят за получаването на ваксини с различни характеристики, съхранение и транспортни нужди;
- да гарантират, че имунизационните информационни системи и други регистри за ваксинации се актуализират и са готови за обработка на данните за ваксинацията;
- да осигурят ясна комуникация относно ползите, рисковете и значението на ваксините срещу COVID-19;
- държавите-членки и органите за обществено здраве трябва да се подготвят за провеждане на проучвания, независимо от интересите на индустрията, на ефективността и безопасността на ваксините.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

57

Боби

преди 3 години

До АнонименДаже и с такава сметка не ти излизат сметките, другарю, а естествено, това са си и пълни глупости, но това от теб може да се очаква.Ех смятай бре2,9 евра= 6лв за доза при излизане от завода няколко чартърни полети да кажем от ГерманияСклад със сертифицирани хладилни камери наем поне за месецза Дистрибуция се наема търговец на едро Държавата няма подобна възможност(освен военните)ДжиПита, поликлиники, аптеки и болници искат своя дялСамата манипулация е 5лв ако отидеш на място!

56

Анонимен

преди 3 години

До БобиДаже и с такава сметка не ти излизат сметките, другарю, а естествено, това са си и пълни глупости, но това от теб може да се очаква.

55

1

преди 3 години

До БобиБоби, освен, че пак пилееш парите на данъкоплатците, ела ми се обади, когато една ваксина със себестойност под 2 евро стане няколкостотин (или дори няколко десетки) от посочените дейности.Освен, че на Запад е по-скъпо (щото всъщност хората работят за реални пари, а не за кефа на Путин), е и доста по-ефективно всичко и затова натоварването на цените от такива съпътстващи дейности е минимално.

fallback