Снимка: БГНЕС
fallback

"Забранени" туристи "влизат през прозореца", пише солунският вестник "Македония". Изданието съобщава, че чужденци, както и гърци, които идват от страни извън "белия списък" на държавите, от които Гърция приема посетители, заобикалят преките маршрути и с тях и ограниченията, наложени за пътуванията от страни с висок риск от заразяване с коронавирус.

Тези пътници пристигат в страната през междинни дестинации. Най-честият маршрут е от Великобритания с пряк полет до България и от тук - с автомобил до Солун. Други обаче предпочитат прекачвания в Германия, Швейцария и Австрия. Подобни маршрути следват и посетители от САЩ и Швеция, предимно гърци, които използват различни обиколни трасета, за да посетят родината си.

"Вярват на Гърция, но не идват", пише ежедневникът "Катимерини" и цитира социологическо проучване, проведено на големите пазари за гръцкия туризъм. Според проучването чуждестранните туристи смятат Гърция за относително безопасна дестинация, но не планират да пътуват преди есента - както за да не се заразят, така и за да избегнат суматохата по летищата и хотелите.

Само 25 процента от запитаните заявяват, че планират пътуване преди септември, показва проучването, което ще бъде представено пред Световната организация по туризъм. Близо 33 процента планират пътуване в периода от октомври до края на годината, предава БТА.

Проучването е проведено сред 3000 души, които са били планирали пътуване в чужбина за тази година. Пазарите, на които е направена анкетата, са САЩ, Великобритания, Франция, Германия и Италия.

Икономическият ежедневник "Нафтемборики" цитира данни на Европейската комисия, според които Гърция е страната, която се е облагодетелствала най-много от инвестиционния план "Юнкер". Според информацията шест месеца преди края на дейността на Европейския фонд за стратегически инвестиции общото финансиране от него за Гърция е достигнало 2,839 милиарда евро, с които, като се прибави участието на частния сектор, държавата и институционалните инвеститори, са финансирани гръцки проекти на стойност 13,565 милиарда евро. С тази сума Гърция се нарежда на първо място в ЕС по стойност на финансираните проекти спрямо брутния вътрешен продукт на страната. Следват България, Естония, Португалия и Испания.

Вестникът съобщава и за "китайско-гръцко дерби" на пазара на кораби "втора ръка" през първата половина на 2020 г. От началото на годината до края на юни гръцките корабопритежатели са закупили 73 кораба на стойност 1,274 милиарда долара. Същата бройка са купили и китайците, но са инвестирали в тях 1,607 милиарда долара.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Дан сан

преди 3 години

Кой ли пък ше реши да почива точно в Бегейница.

13

Велислава

преди 3 години

Тези, които влизат в България, не трябва ли да са под карантина или карантината е само за българите будали?

12

МНЕНИЕ

преди 3 години

Този Проблем има Име - нарича се Шенген .Борисов и ГЕРБ пускат всякаква *** на Границите на ЕС - Терористи от Сирия , Северномакедонци , Сърби , Румънци , Украйнци - Най-Големия Проблем са Турците .Та сега разбрахте ли какво Означава Шенген ?Не можеш да имаш Безвизов Режим с Турция и да искаш на Кулата да няма Опашка .

fallback