Снимка: Pixabay

Почистването на входа на дома, както и дезинфекцията на помещенията, е от особено значение за спиране на разпространението на коронавируса. Както много специалисти предупредиха неведнъж, от личната хигиена зависи нашето здраве. Доказано е, че вирусът живее по различни повърхности и може да се задържи там с дни. Това означава ли, че лесно може да го внесем вкъщи чрез обувките? 

Основният риск за предаване на COVID-19 е чрез въздушно-капков път, лице в лице, но въпреки това, възможността той "да влезе" у вас е голяма, ако не спазвате добра хигиена и не миете ръцете си след като сте свалили мръсните обувки.
 
Според редица изследвания, вирусът може да живее на картон 24 часа, а на повърхности като неръждаема стомана и пластмаса – от два до три дни, което е напълно достатъчно, за да го пренесете на други места.
 
По думите на общопрактикуващия лекар Джорджине Нанос, обувките ни може да са потенциален източник на замърсяване, ако сме били с тях по-дълго време на места, на които има голямо текучество от хора. Например в магазина, метрото, масовия градски транспорт, на работното място или в асансьора.
 
„Към днешна дата вярваме, че коронавирусът може да живее на повърхности до 12 часа. И сред тях определено включваме и тези на обувките“, обяснява той.
 
Според резултатите, направени от изследвания на различни материи, използвани за направата на обувки, коронавирусът може „да живее“ на стайна температура по 5 и дори повече дни. Това коментира специалистът по инфекциозни заболявания Мери Шмит.

На кои материали се задържа вирусът?
 
Вирусът може да е активен в продължение на дни върху обувки, направени от пластмаса и синтетични материали. Когато човек киха и кашля, част от секретите му могат да полепнат по неговите обувки и тези на други хора. Така например някои материи като спандекс, които са по-устойчиви на деформация, могат да задържат коронавируса за 2-3 дни.
 
„Коронавирусът може да остане активен на някои повърхности, като пластмаса, до два-три дни. Това предполага, че той живее върху по-некачествените обувки по-дълго, докато при естествените влакна изсъхва по-бързо“, отбелязва специалистът по здравни грижи Керол Уинър.
 
Независимо дали носите кецове или работни ботуши, трябва да обърнете внимание на подметката. „Тя е място за размножаване на повече бактерии, гъбички и вируси, отколкото горната част на обувката“, обясни Кванза Пинкни, специалист по спешна помощ.
 
Подметки от каучук, кожа и PVC съединения могат да привлекат повече бактерии, показва проучване, публикувано от Чарлз Герба, микробиолог и професор от Университета в Аризона. Но да не забравяме, че не всички от тях са вредни за организма, чрез някои ние изграждаме по-добър имунитет.
 
Още по темата четете в Tialoto.bg 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase