Снимка: Reuters
fallback

Белгийският вицепремиер Дидие Рейндерс, предложен за еврокомисар по правосъдието, е разследван за корупция, съобщават днес местни медии.

Отбелязва се, че разследването е по сигнал на бивш служител на контраразузнаването. Според говорител на Рейндерс подателят на сигнала е известен със стремежа си да злепостави вицепремиера.
Според подадения сигнал Рейндерс и негов приближен участвали в раздаване на подкупи, пране на пари и продажба на предмети със съмнителна стойност на завишени цени.

Посочен е случаят с изграждането на белгийското посолство в Киншаса, където се твърди, че спечелилият поръчката за строеж е дал подкуп, за да бъде избран. Бившият разузнавач твърди, че са били получавани подкупи също от търговци на оръжие и от един от кандидатите в президентските избори в ДР Конго. Отбелязват се също съмнителни прехвърляния на недвижима собственост през кухи фирми. Медиите уточняват, че предстои прокуратурата да прецени дали да предяви обвинения на вицепремиера и министър на външните работи и на отбраната, пише БТА.

По-рано тази седмица Рейндерс бе предложен от новоизбрания председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за еврокомисаря, който занапред да изготвя годишни доклади за върховенството на закона в ЕС. Рейндерс, както и всички останали кандидати за еврокомисари, ще бъде подложен през октомври на изпит пред евродепутатите. Съмнения като изнесените днес в медиите се очаква да предизвикат въпроси от страна на Европейския парламент. Европейски издания отбелязват, че в списъка на предложените за нови еврокомисари има и други кандидати, срещу които се водят разследвания, затова наричат бъдещата комисия "на презумпцията за невинност".

Френският кандидат за еврокомисар Силви Гулар е проверявана по обвинения, че като евродепутат е отклонила средства за плащането на вътрешнополитическа дейност. Румънският кандидат Рована Плумб е разследвана за съпричастие в престъпна сделка с недвижими имоти.

Полякът Януш Войчеховски е разследван от европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС (ОЛАФ). Той е подозиран, че е злоупотребил като евродепутат в продължение на 10 години със средства за пътни разходи. Самата Фон дер Лайен е разследвана в Германия и се очаква през декември да бъде разпитана за сключването на договори от министерството на отбраната, което до юли ръководеше, с външни консултанти, на завишени цени и без обективни основания.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

ЮнкерИшиаса

преди 4 години

българия ЕС ли е или не е? колко осъдени за корупция има в нашия ***? колко пъти лично си сблъсквал с корупция? господин 10%, мадам йес, порко наведеното, чинга манга пук пълни *** с тец и аец и нефтохим, хотелчеви, сгъку космодрума, сфинетка с виличката в давос на три етажа и 3.5 мелеона бонусче председателство (на другите държави толкова им струваше цялото председателство). по закон може и да е престъпление корупцията, на практика нито у нас нито в ЕС има осъдени за корупция. даже лобистите са се разположили най спокойно в сгрдата на ЕП. ашколсун.

11

До Bgexit

преди 4 години

И все пак в ЕС корупцията е престъпление. В Русия е норма и е задължителна.

10

серена

преди 4 години

Колко е хубаво тук в България,красота отвсякъде!В Белгия разследват за корупция,а ПРИ НАС ИЗПРАЩАТ В ЕВРОПА КОРУМПИРАНИТЕ,КАТО КОНСУЛИ И АТАШЕТА!Тук при нас за 30 години всичко си върви,водата тече,а народа гол и бос и от Бойко по ***!

fallback