Снимка: архив, Reuters
fallback

Работещите в германските фирми обикновено получават и пари за отпуск. Сумата зависи от географския регион, бранша и големината на фирмата. Кой колко пари получава?

Работещите в Германия имат право на минимум 20 дни годишен отпуск, освен съботите и неделите, а работодателите нерядко добавят към тези дни и още. По правило на наемните работници се полагат и пари за отпуск. Близо половината от работещите в Германия получават такава парична добавка. Става дума за доброволен жест от страна на работодателя или за плащане по силата на синдикално споразумение, фиксирано в тарифните договори, пише Дойче веле.

В предприятия с колективни трудови договори шансовете да се получат допълнителни средства за отпуск са два пъти по-големи, отколкото във фирмите (обикновено по-малките), в които няма тарифни споразумения. Това показват данните от допитване, проведено от Института за икономически и социални изследвания WSI-Tarifarchiv.

Кой взима най-много пари за отпуск?

По данни на Федералната статистическа служба размерът на отпусканите пари за годишен отпуск е около 1280 евро бруто. Но това е средната сума - разликите между отделните сфери на заетост и отделните региони на страната са доста големи. Сумите, които са най-близко до средностатистическото ниво, се изплащат в строителството, химическата промишленост и търговията.

В машиностроенето и в автомобилостроенето парите за отпуск надвишават средното ниво и са съответно 2358 и 2113 евро. Сериозни парични суми за отпуск получават и научните работници, които са заети с изследвания и нови разработки - средно около 2342 евро годишно. Над 2 000 евро за отпуск получават също и работещите в енергоснабдяването, застрахователните и финансовите услуги.

А кои са "онеправданите" сфери? Най-малко пари за отпуск се получават в селското стопанство, в хотелиерството и ресторантьорството, в библиотеките, архивите и музеите. В държавните предприятия, в сферата на отбраната и на социалното осигуряване няма пари за отпуск, но пък в края на годината служителите обикновено получават коледна премия - един вид 13-та заплата.

На Изток и на Запад

Парите за отпуск зависят и от размера на фирмата. В малките предприятия с не повече от 100 служители допълнителни средства получават малко повече от една трета, в големите - почти 60 процента от заетите. Значение има и регионът, в който е базирана фирмата. В западната част на Германия пари за отпуската получават почти половината от работещите, в източната част – само една трета. Обяснението е, че в източната част на Германия има по-малко големи предприятия.

И полът играе известна роля: пари за отпуск получават близо 50% от мъжете и 41% от жените. Според анализаторите това се дължи на факта, че мъжете по-масово работят в промишлената и в инженерните професии, където има по-големи предприятия, а и заплатите са по-високи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

73

2342 евро

преди 4 години

средно около 2342 евро годишно за отпуск. Дават. А у нас "работодателите" обясняват, как ако увеличат заплатата с 10 лв и край с бизнеса им, ща фалират горките, живи да ги ожалим. Ама като се стигне до орязване права, сочат Германия. Хайде бе "работодатели", да си сменим местата. Аз искам средно 2342 ЕВРО годишен платен отпуск. Да се почувствам като германците, щом с тях ще ме сравнявате по права.

72

Анонимен

преди 4 години

То и в България дават ... аванс срещу отпуск, който после ти удържат от заплатата.

71

Анонимен

преди 4 години

Имаше един период от време ,/преди приватизацията на БТК/,когато също даваха известна сума пази при излизане в отпуск.След приватизацията тези благинки,както служебното и специалното облекло също изчезнаха,да не говоря за други социални придобивки.Специалното облекло остана само за мобилните групи,а служебното изчезна напълно

fallback