Снимка: БулФото
fallback

Нормативната база, свързана със земята, е променена 60 пъти за последните години, а българската земеделска земя остава най-евтината и най-разпокъсаната в Европа, съобщва БНР.

Настоящият Европарламент пък не е взел решение как ще изглежда новата обща селскостопанска политика и проблемите трябва да се решат от следващия.

Галина Пейчева, член на българската асоциация на собствениците на земеделски земи и фермер, коментира, че България трябва да разработи стратегически план и да постави конкретни цели за страната като определи кои сектори са стратегически и в кои има нужда от подпомагане.

"Ако не бъдат изпълнени целите и има разлика от 25%, има реална опасност от спирания на плащанията, което е много сериозно, защото от нас се очаква да кажем какво ще изпълним много конкретно - залагаме определени цели и те са свързани с определени ангажименти. Ако те не бъдат изпълнени и разликата е 25%, комисията започва процедура и трябва да бъде направен екшън-план, а ако не бъде изпълнен - плащанията спират“ - обясни Пейчева.

По думите й ресорното министерство създава огромно напрежение и несигурност в бизнеса, защото не отговаря какви цели са заложени в българското предложение.

Друг голям проблем са т.нар. "бели петна" - земите, които не са потърсени от реалните си собственици и се обработват от земеделци срещу заплащане, както и липсата на работна ръка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 5 години

До СкептикНе се заблуждавай.Замеделските фондове са руски.

28

Анонимен

преди 5 години

До ognyanzТи кво предпочиташ?Да не ти бяха върнали земята и да те карат по един месец всяка година да я работиш социалистическа ангария за 40ст на ден ли?Аз пък предпочитам през това време да си пия узото на гръцкото море.

27

ognyanz

преди 5 години

Докато има хора, които продават земя, ще има и такива, които купуват. Дали на добра цена или за жълти стотинки - това го решава пазара. Искахме връщане на земята в реални граници - получихме си го. Ама повечето собственици били в града и няма да обработват земята. Ама граждали получили овце като дялов капитал. Да, но това се знаеше още в началото че ще е така. Ако има недоволни - да се сърдят на тези, които си вдигаха двата пръста по митингите и викаха "Се Де Се". А може и те да са били там.

fallback