Снимка: архив, Reuters
fallback

Някои приветстват волунтаристичната семейна политика, други отказват да довеждат на бял свят "бебета за Орбан" - Унгария се кани да насърчава раждаемостта с данъчни преференции и мерки в защита на традиционни ценности, възприемани нееднозначно.

Челна фигура в борбата срещу имиграцията в Европа, унгарският премиер Виктор Орбан държи и на ролята си в демографското възраждане на страната, застрашена от остаряване, пише Франс прес.

"Искаме унгарски деца. Да приемем миграцията ще означава за нас да капитулираме", посочи той на 10 февруари в годишното си обръщение към нацията, обявявайки нов пакет от мерки, окуражаващи двойките да създават деца.

С този "план за действия, насочен към защита на семейството", който допълва първите финансови облекчения, въведени през 2016 г., Унгария претендира за първото място в Европа по разходи за семейна политика.

А случаят е спешен: населението на Унгария се топи от 1981 г. насам и от 9,7 милиона днес може да се смали до 6 милиона през 2070 г., сочат местните прогнози. Превърнала в ръководен принцип отказа да приема мигранти, страната вече страда от остър недостиг на работна ръка.

Oще по темата

Продължавайки първата серия помощи за покупка на жилище от млади двойки, новите мерки засилват темпото: жените под 40, омъжени в първи брак, ще могат да кандидатстват за субсидиран заем от 10 млн. форинта (32 000 евро); майките на 4 деца ще бъдат изцяло освободени от данък общ доход; правителството ще подпомага многодетните семейства в покупката на кола и обещава 21 000 места в детски ясли.

Увеличаваща се раждаемост

"С 10 милиона форинта двамата с моя приятел може вече да помислим за собствен апартамент, вместо да живеем при нашите", радва се 24-годишната Нора Косеги, учителка и майка на малко момиченце.

"Искаме братче или сестричка за Юли. Сега ще си имаме две или даже три дечица, кой знае", добавя младата жена, която подкрепя обявените стимули, наред с повечето унгарци.

Първите мерки вече дават плод, уверява правителството: през 2010 г. на една жена са се падали средно 1,25 деца, а днес този показател доближава средното за Европа равнище от 1,6. Виктор Орбан, баща на пет деца, се стреми страната да прескочи летвата от 2,1 деца на жена, необходима за възпроизводство на нацията. През периода от 2010 до 2017 г. броят на сключените бракове е нараснал от 35 000 на 52 000.

Увеличаващата се раждаемост "се дължи по-скоро на излизането от икономическата криза", връхлетяла Унгария след 2008 г., отбелязва експерт от Унгарската статистическа служба, пожелал анонимност.

"Има по-важни проблеми, например емигриралите над 500 000 души от 2010 г. до момента, а в краткосрочен план - намалелият брой жени в продуктивна възраст", добавя той.

От офанзивата на кабинета Орбан ще се възползват най-вече средните и висшите слоеве, които могат да купуват и да теглят кредити, докато най-бедните и по-специално значителната ромска общност ще бъдат пренебрегнати.

Остава въпросът колко са ефективни тези мерки, а също и резервите по повод евентуалното им идейно съдържание, "отразяващо твърде консервативни, традиционни нагласи", смята Доротя Сикра, социолог от Унгарската академия на науките.

Ами бащите?

Мерките са насочени към майките, без да се споменава ролята на бащите - това сякаш затваря жените в рамките на някаква "програма за възпроизвеждане", подчертават критиците.

Ако семейство тегли заем от 32 000 евро, е предвидено дългът да бъде анулиран изцяло при раждане на трето дете.

След като бе огласена инициативата, в унгарските социални мрежи плъзнаха карикатури с мотиви от "Историята на прислужницата" - телевизионен сериал за въображаем свят, връхлетян от криза в раждаемостта, в който жените, неизлезли от репродуктивната възраст, раждат по задължение.

"Не искам да създавам деца за Виктор Орбан", възмущава се пред АФП 35-годишната Шаролта Секели.

"По-важни условия са качеството на държавното образование и здравеопазване, също и нивото на доходите", добавя неомъжената още журналистка.

"Този вид политика ще намали независимостта, за която жените са водили борба десетилетия наред", разкритикува инициативата в Тwitter шведската социална министърка Аника Страндхел, съзряла в унгарския план "отзвук от 30-те години" на 20-и век.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 5 години

Абе вие май не стоплят е а.Превеждам Орбан не иска емигранти никакви емигранти включително български.Съюз ли и как Орбан в Унгария не ще румънци и българи както и други и по ще прави съюз за с вас, нали така ще ви пусне през задната врата а идеята е точно тива да не стане.За семейната му политика добре но за съюз не си и мислете не може аз да викам само моя народ е най-велик и да правя съюз защото тоя вик другата му страна е всички са други народи са по-нисши от моя и няма работа тук.

19

жена

преди 5 години

Каква "независимост" ги тресе още тия?! Нали семейството е най-хубавото нещо - да създадеш и отгледаш деца като им предадеш собствените ценности и тези на половинката си! Не се раждаме от пашкули!

18

Lan

преди 5 години

Кога детските ще бъдат махнати от графа "помощи" и ще станат "надбавки" както им е името? Кога ще почнат да бъдат опростен процент от ДОД? Помощите трябва да САМО във вид на храна, нищо друго!

fallback