Снимка: архив, Reuters
fallback

Дванайсет каталунски сепаратистки лидери ще бъдат изправени днес пред Върховния съд на Испания заради ролята им в неуспелия опит за обявяване на независимост на Каталуния преди 16 месеца, който дълбоко раздели страната и предизвика най-голямата политическа криза от десетилетия, информира агенция Ройтерс.

Стотици полицаи, включително от антитерористичните части, са разположени около сградата на Върховния съд в центъра на Мадрид.

Подсъдимите, които са обвинени в бунт и злоупотреба с обществени средства, няма да говорят пред съда в първия ден от процеса, който е предвиден за процедурни въпроси. Деветима от обвиняемите са в затвора без право да излязат под гаранция от края на 2017 г. и началото на 2018 г.

Oще по темата

Опитът за обявяване на независимост на Каталуния през октомври 2017 г. дойде след референдум, който бе проведен въпреки съдебна забрана и който разгневи останалата част на Испания. Употребата на полицейски палки и гумени куршуми срещу протестиращи в деня на гласуването шокира Испания и света, припомня Ройтерс.

Привържениците на обвиняемите казват, че те са политически затворници и че съдебният процес е политически.

Правителството отхвърля тази теза, като посочва, че обвиняемите са нарушили закона, а съдиите разглеждат случая без политическа намеса, в съответствие с върховенството на закона.

Сепаратистите призоваха каталунците да спрат за кратко работа днес по обяд в знак на протест срещу процеса и да се включат в митинг в Барселона довечера. Друга голяма демонстрация е планирана за неделя, а за 21 февруари - обща стачка.

Политическата десница организира масов протест в неделя в Мадрид против евентуални отстъпки към подкрепящите независимостта каталунски партии от страна на премиера социалист Педро Санчес. Дясноцентристката партия "Гражданите" свика в неделя друг митинг в Барселона "в защита на конституцията".

Подкрепящият независимостта ръководител на регионалното каталунско правителство Ким Тора, който ще присъства на откриващата сесия на съдебния процес, призова за оправдаване на подсъдимите.

Държавният прокурор иска присъди затвор до 25 години.

Базираната в Женева Международна комисия на юристите посочи, че този случай създава риск от ограничаване на права и може да послужи за прецедент.

"Широко формулираните обвинения за размирици или бунтове рискуват да нарушат принципа на законността, както и да доведат до произволна и диспропорционална намеса в човешките права", посочи комисията.

Съдебният процес започва в момент, когато правителството на малцинството на Педро Санчес се нуждае от подкрепата на каталунските партии, за да одобри в сряда бюджета за 2019 г., отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА. До момента каталунските партии са обявили, че ще блокират закона заради отказа на Санчес да обсъжда независимостта. Провал при гласуването на бюджета вероятно ще предизвика предсрочни избори тази година, посочва агенцията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Svidetel

преди 5 години

Не може да дойдеш на власт по законите на съществуващата конституция,която ти е дала правата и възможностите да го направиш,а след това изведнъж да се извъртиш като ракова клетка и да атакуваш същата конституция и цялата държава,че не били демократични,щото не ти позволяват да всяваш ненужен хаос в едно добре изградено общество,което в някои отношения живее по добре от германците,швейцарците и французите взети заедно!Така,че общото между Каталуния и Косово е че почват с буквата К и нищо друго!

13

защо???

преди 5 години

Косово може да се отдели от Сърбия и това е ОК, нали?Могат и армия да имат косоварите??Каталуния не може да се отдели от Испания??Докога с двойните стандарти на западняците??

12

Анонимен

преди 5 години

Защо във Франция полицията бие демократично под командите на Макарона???

fallback