Снимка: Reuters

Германският град Хановер с един удар оглави движението за полово равенство в езика, като въведе нови правила за обръщения сред администрацията си.

Административният език в бъдеще става джендър неутрален, реши градската управа. 

Така занапред в официалните писма и в електронната поща, в брошурите и прессъобщенията на общината и учрежденията в града, както и във всички формуляри и флаери в бъдеще трябва да се ползват джендър неутрални формулировки, а административният език да е изцяло равен за половете, съобщава "24 часа".

Още по темата

Така например професията учител или учителка вече ще се нарича преподаващ. Избирателите стават гласуващи, а участниците и участничките – хора или персони.

Правилата са задължителни за всички чиновници в града и те трябва в бъдеще да се обръщат по еднакъв начин към всички хора, независимо от пола им.
 
Когато не може да се намери джендър неутрална дума, тогава вместо това към досегашната се прибавя звездичка – например "доцент*ки". Звездичката включва в себе си всички възможни полове и полови идентичности, се казва в прессъобщението на Хановер.

Обръщенията "господин" и "госпожа" е добре да се избягват, се казва в препоръките към чиновниците. Вместо това, чиновниците трябва да питат, за да използват малко име и фамилия. В речи към колеги и колежки пък отпада обичайното "скъпи колеги и колежки" и се заменя със „скъпи коле*жки“. Остава обаче обръщението "Уважаеми дами и господа". От заседанията отпада наименованието "протоколчик" и се заменя с "протокол, воден от...".

Чиновниците обясниха, че по този начин отговарят на въведения в края на миналата година закон за въвеждане на трети пол в административните книжа.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase