Кадър: YouTube
fallback

Европейският съюз призова Русия да освободи блокадата на Керченския пролив и да позволи преминаването на кораби от и към Азовско море.

"Очакваме, че Русия ще възстанови свободата на преминаване в Керченския пролив и призоваваме всички страни да действат с максимална сдържаност за за незабавно деескалиране на ситуацията", се казва в декларация на говорителя на върховният представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини.

Брюксел оценява като "опасно увеличаване на напрежението" развоя на събитията в неделя, когато руски и украински военноморски кораби бяха въвлечени в инциденти със стрелба и последвалото блокиране на трафика през Керченския пролив от руски танкер.

Oще по темата

"Събитията в Азовско море демонстрират как нестабилността и напрежението се увеличат, когато основните правила за международно сътрудничество не се вземат под внимание", се казва в изявлението, което цитира Могерини.

Темата беше обсъждана от външните министри на ЕС миналата седмица в Брюксел.

В изявлението на говорителя се казва още, че построяването на моста над Керченския пролив от Русия, без съгласието на Киев е "поредно нарушение на суверинитета и териториалната цялост на Украйна".

ЕС потвърждава позицията си на непризнаване анексирането на Крим и Севастопол от страна на Русия: "ЕС не признава и няма да признае незаконното присъединяване на Кримския полуостров от Русия", се казва още в съобщението на говорителя.

Брюксел настоява Москва да отхлаби контрола на морския трафик в пролива, който беше силно затормозен от зачестилите скрупульозни проверки на съдове.

През октомври Европейският парламент прие резолюция за ситуацията в Азовско море, в която "осъжда прекомерното спиране и проверки на търговски плавателни съдове", както украински, така и на други държави, включително от ЕС.

Евродепутатите предупредиха тогава, че опасността от достигане до открит конфликт е висока и изразиха опасения от милитаризацията на Азовско море.

Според тях възникването на конфликт в такава близост до европейските граници "може да има по-широки последици за сигурността, пряко засягащи ЕС и неговите държави членки".

Парламентът поиска ЕС да назначи специален пратеник за Крим и Донбас, чийто отговорности да включват и Азовско море.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

103

Незнайко

преди 5 години

Към 60НАСЕЛЕНИЕТО НА КРИМ МОЖЕ ДА ИСКА ДА СЕ ПРИСЪЕДИНИ КЪМ РУСИЯ НО РУСИЯ НИКОГА НЕ МОЖЕ ДА ПРИСЪЕДИНИ КРИМ!!!Нали Крим се населява от едно население ,което ще реши съдбата си.Това ,прекрасни60,е въпрос на самоопределение на ХОРА.Може би за ***,Крим е география и както са свикнали в Азия и Африка ,а също и Европа ,мислят ,че те ще определят съдбата на хората чрез прекрасните блъфове за демокрация.И накрая ,Русия няма нужда да присъединява Крим,защото той е бил и винаги ще бъде руски.И

102

Ким Чен Ун

преди 5 години

До ДО КОЦЕ Не си пишете имената щото сте страхливци Аз досега не съм виждал либерали и демократи да са смелчаци Същото се отнася и до англосаксите и до евро-***-далите

101

Ким Чен Ун

преди 5 години

До Анонимен Ще ти разбият стаята ми те хората са си търсили парите и вещите който си им откраднал Ти се благодари че не са те онодвали че тогава щеше да станеш за резил

fallback