Снимка: pixabay
fallback

Евродепутатите приеха пакета за телекомите, който ограничава цените на обажданията, улеснява достъпа до 5G мрежите с голям капацитет до 2020 г. и създава съобщителна система за извънредни ситуации.

Новите правила ще предоставят високоскоростна свързаност и сигурни и достъпни обажданията в рамките на ЕС, едновременно осигурявайки необходимата предсказуемост за телеком операторите и насърчавайки инвестициите във високоскоростния интернет.

Правилата също така защитават по-добре потребителите на смартфони, включително потребителите на уеб базирани услуги (Skype, WhatsApp и др.) и укрепват изискванията за сигурност и за криптиране.

Въвежда се правото за запазване на телефонен номер за един месец след прекратяването на договор, както и правото за възстановяване на неизползван предплатен кредит при прекратяване на договор, както и обезщетение в случай на забавяне или злоупотреба с прехвърлянето му.

Държавите членки ще трябва също така да улеснят въвеждането на 5G мрежа, чрез предоставянето на подходящ радиочестотен спектър до 2020 г., с цел достигане на целта "Пътна карта за 5G в ЕС", съгласно която трябва да има 5G мрежа в най-малко един голям град във всяка страна от ЕС до 2020 г.

"Обратна връзка от номер 112"

При тежки извънредни ситуации и бедствия засегнатите граждани трябва да бъдат предупреждавани чрез SMS или чрез мобилно приложение. Държавите членки разполагат с 42 месеца за въвеждане на системата, след влизането в сила на Директивата.

По време на пленарната сесия днес, Европейският Парламент гласува за засилване на контрола над износа на оръжия. Евродепутатите констатираха, че:
   
- Държавите членки на ЕС не успяват да контролират износа на оръжия.
- Необходими са  повече прозрачност и механизъм за санкции.
- Оръжията от ЕС поддържат кризата в Йемен.

Последните данни сочат, че ЕС е вторият по големина доставчик на оръжия в света (27% от световния износ) след САЩ (34%) и преди Русия (22%). През 2016 г. 40,5% от износа на оръжия е бил към страните в Близкия изток и Северна Африка, като по-голямата част се пада на Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Общата позиция на ЕС относно износа на оръжия е единствената регионална правнообвързваща договореност за износа на конвенционални оръжия. В нея са изброени осем критерия, които държавите членки трябва да прилагат при вземането на решение за лицензиране за износ на оръжия.

Въпреки съвместно договорените правила, определящи критериите за това кой би могъл да получи лиценз за износ на оръжия, държавите членки систематично не успяват да ги прилагат. Парламентът изисква механизъм за налагане на санкции на държавите членки на ЕС, които системно нарушават правилата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 5 години

И защу ме е на някого по-бърз интернет в момента? В смисъл - YouTube ми иска 5.2 Mbps, а S9-ката подържа до 1.2 Gbps ... Само 300 пъти повече. 2007-***, интернета ми беше 5 Mbps. Средно повечето хора има 3 Mbps, което, честно казано още ти върши работа, ако гледаш на 720. A ако не гледаш видео в интернет и 1 Mbps е достатъчен.

13

Анонимен

преди 5 години

Кви разговори ве !? Говоря с цял свят и нищо не плащам Ватсап Вайбер Фейстайм вьв ерата на интернет остана и да плащам на разни оператори ! Да не сьм луд.

12

Бобо

преди 5 години

И верват хората на лъжите. Плащам 40 Евро във Водафон в Чехия месечно и каде и да съм в Евро съюза говора неограничено с всички оператори в еврото.

fallback