Снимка: архив, Reuters
fallback

Турските вестници отделят основно място на първа страница на решенията, взети на заседанието на Групата за действие за реформи, създадена в процеса на присъединяване на Турция към ЕС. В заседанието, което бе първото от близо три години насам, участваха външният министър Мевлют Чавушоглу, министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл, министърът на финансите Берат Албайрак и висши бюрократи, уточнява в."Миллиет". Целта на заседанието бе да се определи пътна карта за съживяване на отношенията с ЕС, уточнява вестникът.

Oще по темата

Под заглавия "Отново Европа" /в."Джумхуриет"/, "Атака за членство в ЕС: реформите ще се ускорят" /в."Хюриет"/, "Курсът ни е Европа" /в."Акшам"/, "Отново с Европа" /в."Тюркие"/ и други, днешните турски вестници отбелязват, че на заседанието е демонстрирана политическа воля за продължаване и ускоряване на реформите по пътя към ЕС, предава БТА.

Обобщавайки резултатите от заседанието, в."Миллиет" пише, че в предстоящия период Турция желае да постигне напредък в три области: Отваряне на нови преговорни глави, актуализиране на споразумението за митнически съюз с ЕС и осигуряване на визовата либерализация за турските граждани при пътувания в ЕС.

Вестникът отбелязва, че за да се стигне до отваряне на нови преговорни глави, Анкара трябва първо да излезе от процедурата на политическо наблюдение от страна на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/. Изданието припомня, че през ноември 2017 г. ПАСЕ определи 7 критерия за излизане на Турция от политическото наблюдение, някои от които - като прекратяване на извънредното положение и други, вече са изпълнени. На заседанието е взето решение за определяне на пътна карта за изпълнение на оставащите критерии.

Анкара планира до май 2019 г., когато ще се състоят изборите за Европейски парламент и трябва да се определи съставът на новата Европейска комисия, да покрие и оставащите й за изпълнение критерии за получаване на визова либерализация, пише в."Миллиет", цитиран от БТА. На заседанието е взето решение по-специално за осъществяване необходимата работа в областта на съдебната реформа за удовлетворяване на критериите.

Вестник "Хюриет" цитира министър Чавушоглу, който е заявил на пресконференция след заседанието на Групата за действие за реформи, че в отношенията с ЕС Анкара ще се съсредоточи най-вече върху въпроси, по които може да постигне резултат, а именно подновяване на преговорите за актуализиране на митническия съюз и отмяна на визите за турските граждани. Чавушоглу е отбелязал, че Турция ще продължи работата за удовлетворяване на оставащите 6 критерия за постигане на визова либерализация. Вестникът откроява думите на Чавушоглу, че Анкара не иска поставяне на политически пречки пред нея и желае да получи отговор от ЕС на усилията си, включително по въпроса за визовата либерализация.

Чавушоглу е подчертал, че независимо дали Турция ще стане член на ЕС или не, управлението на Партията на справедливостта и развитието е превърнало процеса на реформи в свой приоритет. Чавушоглу е съобщил, че следващото заседание на Групата за действие за реформи ще бъде на 11 декември.

Вестникът цитира също министъра на правосъдието Гюл, който е заявил, че в предстоящия период ще бъде активизирана работата по въпроса за развитие на правата и свободите, а през ноември ще се актуализира документът за стратегията за реформа на правосъдната система.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

Прогноза

преди 5 години

Скоро ще има свободна държава Кюрдия. Лазите ще си делнат Трабзонския вилает. Караманите ще се сетят, че са отделен народ и ще си вземат централана южна Турция със столица Коня. Проливите и западна Турция ще се отцепят в отделна държава със столица Истанбул, а Ердоган ще остане да царува в Анкара с малък излаз към Ч. море и територия колкото БГ. Одрин, Люлебургаз и Лозенград с околностите ще се присъединят към БГ, доброволно за да не участват кървавото меле в Ердогания.

58

Анонимен

преди 5 години

На тоя му стана ясно, че САЩ ще разпоредят на ЕС да му врътне кранчето (да му постави мита на стоките) и ще му се стъжни, и веднага се обяви за проевропеец. Но Израел и САЩ не прощават, те ще разпарчетосат Турция на парчета като и спретнат една истинска гражданска война. Вече никой няма нужда от силна и мощна регионална сила в тази част на света. Русия също няма интерес от една Турция с претенции да и е равна. Турция ще се делне на поне 4 отделни държави.

57

бай Иван

преди 5 години

Ердоган е политически играч,или пълен ***,попаднал случайно в политиката на Турция.Не може един политик всеки ден да си променя позицията,приятелите и враговете.А що се отнася до приемането на Турция в ЕС,може НО,когато освободи кипърският и кюрдският народи,Анкара столица на Кюрдестан.А що се отнася до европейска Турция,то там всичко е гръцко и българско,така,че няма проблем.

fallback