Снимка: архив, Reuters
fallback

Когато Марлон завършил гимназия в Германия, военната кариера му изглеждала доста по-привлекателна от работата в завод за производство на автомобили. По тази причина няколко месеца преди да навърши 18 години той се присъединил към германската войска и станал един от над 10-те хиляди записали се непълнолетни след края на задължителната военна служба през 2011 г.

"Исках да изпитам нещо, да стигна до границите на възможностите си и да разбера докъде мога да стигна", каза пред Ройтерс Марлон, помолил да не бъде споменавана фамилията му. Той служи в база във Фирек, Североизточна Германия, близо до границата с Полша.

Германската армия или Бундесверът започна да полага драстично по-големи усилия за набиране на военнослужещи като част от общото засилване на бойната готовност след руската анексия на украинския полуостров Крим през 2014 г.

През 2017 г. Германия обяви, че ще увеличи броя на действащите си военнослужещи от 179 000 до 198 000 през 2024 г..

Oще по темата

Натискът върху Берлин да засили армията си стана още по-голям, когато през юли американският президент Доналд Тръмп заяви на срещата на върха на НАТО, че Вашингтон може да прекрати подкрепата си за алианса, в случай че Европа не увеличи разходите си за отбрана.

За да се сдобие с нови кадри, войската провежда насочени към младите хора кампании в интернет с привлекателни видеозаписи, с което провокира критиките на леви политици и на защитници на правата на децата в Германия, където военната кариера продължава да е нещо чувствително и 70 години след Втората световна война.

Кампаниите обаче дават резултат.

През 2017 г. 2128 непълнолетни са се присъединили към германската армия, с 11,4 процента повече от през 2016 г., представляващи 9 процента от всички новопостъпили, сочат данните на правителството.

Доброволна казарма

Видеозаписи на Бундесвера в YouTube показват на фона на музика живота на младите войници и са събрали повече от 64 милиона гледания.

През октомври трафикът в сайтовете за обяви за работа на Бундесвера се е увеличил с 60 процента по време на излъчването в YouTube на поредицата "Мали", разказваща за живота на осем войници, които служат като миротворци на ООН в западноафриканската страна.

Каналът на германската армия в YouTube има над 330 000 последователи и последните публикувани в него видеозаписи показват живота на група млади паравоенни. Армията е активна и във Facebook, Instragram и Snapchat. Според анкета на института "Трендънс", в която са участвали 20 000 ученици от цяла Германия, войската сега е третият най-желан работодател в страната след производителя на спортна екипировка "Адидас" и полицията.

Армията похарчи общо около 35 милиона евро за привличане на военнослужещи миналата година, което е два пъти повече от похарченото през 2011 г., когато бе прекратена задължителната военна служба, показва ежегодният доклад на парламента за Бундесвера.

Марлон споделя, че преди да се запише, е разглеждал сайта на войската и е гледал видеозаписи в YouTube.

Той имал нужда от съгласието на майка си, защото бил под 18 години, но тя с радост му го дала и сега е доволна, че някога неподреденият й син е станал по-организиран.

"Погрешен сигнал"

Бундесверът твърди, че материалите в YouTube целят да покажат реалистична и автентична картина на живота в армията, но някои политици и защитници на правата на децата казват, че лъскавата реклама оставя погрешно впечатление у непълнолетните.

"Всички рекламни материали на Бундесвера съдържат по-скоро приключенско, а не реалистично описание на работата", казва говорителят по въпросите на отбраната на пацифистката партия "Левите" Тобиас Пфлюгер.

Повече от 30 000 души са подписали стигнало миналата година до германската министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен писмо, в което се призовава Бундесверът да престане да привлича непълнолетни за военнослужещи.

Тя заяви тогава, че армията трябва да разполага със същата възможност като другите работодатели да привлича хора под 18 години и добави, че непълнолетните биват обучавани в обезопасени пространства и не им се разрешава сами да носят оръжие, преди да станат на 18.

"Това е смущаващо и изпраща погрешен сигнал на света", казва Ралф Вилингер от правозащитната организация "Тер дез ом". "Бива отслабен международният стандарт, изискващ навършени 18 г., и така се поощряват въоръжени групировки и армии на други страни да оправдават употребата на непълнолетни за войници."

Непълнолетните новобранци в Германия преминават през военното обучение, през което минават и пълнолетните, но за тях има специални правила като например забраната да стоят на пост и употребата на оръжие само за целите на обучението.

Илка Хофман, член на борда на синдиката на образователните и научните работници, в който членуват около 280 000 учители, социални и образователни работници, казва, че природата на военното дело предопределя повишено внимание при наемането на непълнолетни.

"Това не е нормална професия. В никоя друга професия не се учиш да убиваш и не се сблъскваш с опасността да те убият на война. Това е единствената разлика", твърди Хофман.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Анонимен

преди 5 години

Много дървени философи тук. Най-големия е"Минаващь"със дефицити по български език и обща физика. Не мога да си обясня какво го квалифицира да раздава съвети или налага собствено мнение, докато не е в състояние да аргументира елементарни обстоятелства!

32

Дарвин философ

преди 5 години

Макрон каза стратегическо партьорство с Русия и Турця без приемане в ЕС-най-логичния ход.Вива ла Франс

31

баба МЕРНИК

преди 5 години

Бежанците са ви,аскера

fallback