Снимка: Rеuters

Европейската комисия привика вътрешните министри от Западните Балкани, за да настоява да затегнат граничния контрол и да спират нелегалната имиграция към ЕС.

"Напоследък наблюдаваме увеличаване на преминаванията през Босна, Албания и Черна гора. Макар числата все още да не са тревожни, трябва да поддържаме и засилим усилията, за да предотвратим влошаване на положението”, заяви еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос.

Европейската служба за гранична и брегова охрана алармира през май за отварянето на нови маршрути за трафик на хора през Албания, Босна и Черна Гора, както и от Сърбия към Босна и от там към Хърватия.

Аврамопулс намекна, че ако балканските държави не затегнат контрола по границите си, могат да се лишат от право на безвизово пътуване в Шенген. ЕС въведе преди година защитен механизъм, който позволява връщането на визите при внезапно усилване на пътуванията и по оплакване от една или повече държави членки, че са обект на миграционен натиск.

"Партньорите трябва да управляват добре границите си, за да си гарантират безвизово пътуване с ЕС", каза Аврамопулос след срещата с балканските министри, на която бяха и МВР шефовете на България и Австрия, които тези дни си предават председателството в Съвета на ЕС.

Според Аврамопулос балканците обещали по-усърдно "да наблюдават, регистрират и да обменят информация за миграционните потоци помежду си", за да избегнат европейския гняв. Те се зарекли по-енергично да връщат мигрантите обратно в страните им и да охраняват по-усърдно границите си, както и да се борят с трафика на хора.

Еврокомисарят коментира и скорошната инициатива на Дания, която се подкрепя от Австрия и от Германия, за изграждане на миграционни лагери в Европа, но извън територията на ЕС, където желаещите мигранти да изчакват докато властите в съответната европейска държава се произнесат по молбата им за убежище.

Според съобщения в западната преса разговори за такъв лагер се водели вече с Тирана, която разчита да получи разрешение за започване на преговори за члество в ЕС в края на месеца.

Аврамопулос обаче беше скептичен, че идеята може да се реализира, защото "трудно си представям коя държава би искала да е домакин на такъв лагер".  Той добави, че въпросът не е бил обсъждат, тъй като няма формално предложение за създаването на подобни структури, но ако такова бъде внесено, то ще бъде разгледано от Европейската комисия.

Изграждането на миграционни лагери в Европа, но извън ЕС се възприема като една от възможните алтернативи на предложеното от Европейската комисия разселване с квоти в ЕС, срещу което се обявяват държавите от Вишеградската група. Друг вариант е връщането на спасените в Средиземно море мигранти в Либия и в Тунис, а не в Европа.

В лагерите в двете северноафрикански държави, те ще могат да кандидатстват за оставане в ЕС и да изчакат отговор, без да влизат в Европа. Тази идея беше предложена миналото лято от френския президент Еманюел Макрон, но отхвърлена тогава поради нестабилната ситуация в Либия.

Очаква се миграцията да бъде основна тема на срещата на върха на европейските лидери в Брюксел идната седмица, след като опитите на българското председателство да намери решение на блокиралата реформа на Дъблинското споразумение за убежището, завършиха безславно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase