Снимка: Pixabay
fallback

В много от страните от Западните Балкани все още не е преодоляна инерцията от миналото, която ги тласка към мечтанието за връщане на нещо старо, което е по-силно, отколкото желанието им да направят усилието, понякога дори солидния компромис, който да позволи преодоляването на някакви противоречия. Това коментира Ангел Димитров, бивш посланик на България в Македония и Сърбия и ръководител на комисията по история между Скопие и София в ефира на Bloomberg TV Bulgaria. 

„Много проучвания сочат, че твърде малка част от жителите на страните от Западните Балкани е с много ясна евроориентация. За тях е все още един далечен хоризонт от тази промяна“.

Той посочи, че има една особена двойственост в поведението и политическите решения, които трябва да взема ЕС.

„От една страна ЕС спокойно може да каже „Ние трябва да бъдем взискателни, не трябва да се правят подаръци, трябва да се стимулира обновяването, развитието, реформирането, доближаването до ЕС“. Но в същото време трябва да се създаде такава атмосфера, че да не се губи не само инерцията от постигнатото, а и да се развива. Не трябва страните и хората от Западните Балкани да губят надеждата, че скоро усилието, което те полагат, ще бъде възнаградено с интеграционния краен резултат“.

Вижте целия разговор на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

Валентина Васева

преди 5 години

Ангел Димитров и мнение?Хе .... хе .... хе.... хе

4

анонимен

преди 5 години

Югославяните много по добре са запознати със запада те по времето на "студената война" ходеха работеха на запад без визи и разрешителни и много са по наясно от нашите управници от ползите и как да си защитават интересите.Сегашните управници на ЕС са недоразумение много голяма администрация да отчетат дейност много тъпотии предлагат които са вредни за ЕС "кривите крастовици джендърите мигранти" ако продължават така ЕС ще се разпадне.

3

Анонимен

преди 5 години

ДГД Западните балкани.

fallback