Снимка: архив, Reuters
fallback

Земеделието е традиционно сектор с висока степен на недекларирана заетост поради своята сезонност и поради факта, че работниците се наемат на ден.

България не прави изключение от това правило - стотици хиляди българи работят "на черно" сезонно в сектора на земеделието в ЕС, отчитат синдикалистите.

По данни на EURISPES - частно италианско сдружение, което се занимава с политически, икономически и социални изследвания в Италия, за 2014 г. недекларираната работа възлиза на 32 процента, за сравнение тази заетост в сектора на строителството е 15,4 на сто. Това посочват в анализ от Федерацията на независимите синдикати от земеделието /ФНСЗ/.

Последната ревизия на заетостта в европейското земеделие към 2017 г. показва, че работещите, наети в земеделието на ЕС, се увеличават и са 10 млн. души, а 4 млн. от тях са сезонни мигриращи трансгранични работници.

Повечето от тях живеят от годишния си доход от земеделска работа. Временната работа е все по-често срещано явление, особено в Южна и Източна Европа. Социалните условия и права са много по-малко в сравнение с 10 или 20 години по-рано, отбелязват от ФНСЗ.

Изтичащата работна сила от България към страните от т. нар. Стара Европа е повече от 1 200 000 души - официално работещи извън България, над 30 на сто от тях са сезонни работници в земеделието на Европа.

По държави данните сочат следното: в Германия - 300 000 души, в Англия - 300 000, в Италия - 100 000, в Испания - 350 000, в Гърция - 120 000, във Франция - 40 000, в Австрия - 25 000, в Швеция - 9 000 българи, се посочва в анализа на ФНСЗ.

На този именно проблем - за недекларираната заетост в земеделския сектор, е посветен Транснационален семинар, който ще се състои днес и утре в Пловдив. Международната работна среща се организира от Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ по европейски проект "RAISE UP - действия на терен, иновативни подходи и ангажираност на ключовите партньори за противодействие на недекларирания труд", съобщи БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

58

Слав

преди 5 години

Влизането ни в ес бе акт на колонизация. Сега Западната колониална сма ползва роби от източна европа. Свободно движение на капитали и несвободни хора. Черна евроинтеграция.

57

Анонимен

преди 5 години

Жена, чистачка в училище редовно работи в Белгия 2 месеца за по 3000 евро на месец в завод за колбаси. След изтичането на отпуската и се връща на работа в училището. Така доходът и е над средния за България и може да си позволи някои глезотийки като гримове, тоалети от Илиянци и т.н.

56

Shark

преди 5 години

Тези, които работят като роби в земеделието в ЕС няма какво да се оплакват.Това е техният избор ,никой не ги е карал насила. Защо не стоят в България, земя много, да работят. Да, ама за това трябва дупе - отговорности, проекти, наемане на хора и т.н. Ами като гледат да живеят по най-малкото съпротивление, бягат от всякакви отговорности и са напълно безидейни и кухи, ще работят като роби.

fallback